You are currently viewing راه‌های حفظ سلامت تارهای صوتی در خوانندگی

حفظ سلامت تارهای صوتی برای شما چه خواننده باشید چه به سایر فعالیت‌های صوتی مانند صداسازی، گویندگی و تدریس مشغول باشید یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید زیرا صدا، اصلی‌ترین دارایی شما است. به همین دلیل باید مانند هر دارایی دیگری از آن مراقبت نمود. رفتار، شرایط محیطی، تغذیه و عوامل بسیاری بر روی کیفیت صدا تأثیرگذار است.

در حنجره‌ی ما دو ردیف بافت ماهیچه‌ای پین خورده وجود دارد که با عبور جریان هوا شروع به لرزش کرده و صدای ما را ایجاد می‌کنند. عبور هوایی که از حنجره گذشته از حفره‌های خروجی گوناگون مانند بینی، دهان و گلو می‌تواند صداهای متفاوتی را تولید کند. ساختار این شبکه‌ی به هم پیوسته و جنس بافت‌های آن می‌تواند تفاوت صدایی میان انسان‌ها را شکل دهد.

استفاده‌ی نادرست و عوامل محیطی و تغذیه‌ای می‌تواند به بافت تارهای صوتی و حنجره آسیب برساند. از جمله این عوامل می‌توان به استنشاق گازهای سمی و دود مثل سیگار، آلرژی، فریاد زدن، استفاده بیش از حد و خسته کننده از صدا، التهاب و مشکلات تنفسی اشاره کرد.

به همین دلیل، هرچه صدای زیبایی داشته باشید، باز هم باید برای پرورش و حفظ سلامت تارهای صوتی کارهایی انجام دهید.

نشانه‌های صدای ناسالم

هرگونه تغییرات در صدا و عدم گوش نوازی مانند خشن شدن صدا، از دست دادن توانایی خواندن نت‌های بلند، عمیق شدن ناگهانی صدا، نیاز به تلاش و وارد کردن فشار به حنجره برای صحبت کردن، نیاز به صاف کردن مکرر صدا می‌توانند نشانه‌ی ناسالم بودن صدا باشد.

 7 روش برای حفظ سلامت تارهای صوتی در خوانندگی

برای محافظت از تارهای صوتی ، راه ها و روش هایی وجود دارد که ما در این بخش به 7 نمونه از آنها اشاره کرده ایم:

1- گرم کردن صدا پیش از شروع تمرین

از آنجا که خوانندگی یک فعالیت فیزیکی است، مانند هر فعالیت مشابه دیگری نیاز به گرم کردن و سرد کردن دارد. مانند ورزش، برای استفاده از حنجره نیز تمرین‌های ساده‌ای وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید حنجره و صدای خود را گرم کنید.

گرم کردن صدا قبل از خواندن

این کار می‌تواند سلامت تارهای صوتی شما را حفظ کند. برخی از این تمرین‌ها برای باز شدن صدا برای خوانندگی  عبارتند از :

  • برای سلامت تارهای صوتی با لب‌های بسته در دهان خود بدمید و دهان را باد کنید.
  • زبان خود را تا جایی که ممکن است بیرون بیاورید.
  • با صدای همراه با موسیقی حرف آ را ادا کنید.
  • صداهای گوناگون را ادا کنید. زمزمه کنید.
  • زبان خود را به حالت تحریر زدن حرکت دهید.

پس از انجام چنین تمرین‌هایی برای سلامت تارهای صوتی می‌توانید شروع به خواندن کنید. برای بهداشت صوت در خوانندگی بهتر است پس از تمرین، حنجره را سرد کنید. صدایی مانند ادای آ یا آه کشیدن و یا خواندن نوت‌های کاهشی می‌تواند روش خوبی برای سرد کردن باشد. خمیازه بکشید. این کار، عضلات گلو و حنجره را منقبض می‌کند. پس از انجام این حرکات، می‌توانید به صحبت کردن عادیتان بپردازید.

2- نوشیدن آب

تأمین آب مورد نیاز بدن یکی از کارهای ضروری در حفظ سلامت بدن است. این کار می‌تواند بر سلامت تارهای صوتی ما نیز مؤثر باشد. به‌خصوص در هنگام خوانندگی و استفاده از تارهای صوتی به چند قلب آب اکتفا نکنید. لازم است میزان بیشتری آب در طول روز بنوشید. به‌خصوص افرادی که مشغول آموزش خوانندگی هستند باید به این مسئله توجه کنند چون در ابتدای راه هستند و حنجره‌ی آن‌ها برای این کار آموزش ندیده است.

درصورت نوشیدن هرگونه نوشیدنی الکلی یا حاوی کافئین، نوشیدن آب می‌تواند به تعدیل آن کمک کند. پس از آب، نوشیدن چای و دمنوش‌های گیاهی به شرطی که دمای خیلی بالایی نداشته باشد می‌تواند بسیار مفید باشد.

برای تقویت حنجره آب بنوشید

استفاده از انواع دستگاه بخار و مرطوب کننده‌ی هوا در محیطی که در آن زندگی یا تمرین می‌کنید نیز می‌تواند رطوبت مورد نیاز تارهای صوتی را فراهم کند. شاید نوشیدن مکرر آب را فراموش کنید یا به نظرتان خسته کننده بیاید اما حضور در محیطی با رطوبت مناسب می‌تواند تأثیر مناسبی بر روی سلامت تارهای صوتی داشته باشد.

3- تغذیه مناسب

بسیاری اثر تغذیه را بر بهداشت صوت در خوانندگی نوعی شایعه می‌دانند. اما باید بدانید که تغذیه یک خواننده بر توانایی آوایی و سلامت تارهای صوتی او بسیار مؤثر است. بسیاری از اساتید در آموزش خوانندگی و آموزش صداسازی، این مسائل را به شاگردان خود یادآوری می‌کنند.

بهتر است از غذاهای پر ادویه دوری کنید. مصرف این غذاها می‌تواند ترشح اسید معده را افزایش داده و این اسید ممکن است به سمت گلو حرکت کند و احساس ناراحتی در شما ایجاد کند. بهتر است غذاهایی که می‌توانند عضلات شما را تقویت کنند و عملکرد آن‌ها را بهبود بخشند را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

تغذیه خوانندگی برای بهداشت صوت

غذاهای حاوی ویتامین A، E و C مانند سبزیجات، میوه‌ها و نشاسته می‌توانند چنین عملکردی در بدن شما داشته باشند. علاوه‌بر آن، مصرف این ویتامین‌ها می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند تا از ابتلا به بیماری و آلرژی پیشگیری کنید. سعی کنید مواد غذایی که به آن‌ها حساسیت دارید را شناسایی کرده و آن‌ها را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

مصرف پروتئین زیاد و لبنیات می‌توانند عضلات شما را ضخیم کنند. و ضخیم شدن عضلات حنجره می‌تواند صدای شما را تغییر دهد. حتما توجه داشته باشید که پیش از هر رویدادی مانند اجرا یا تست‌های خوانندگی بهتر است از پرخوری خودداری کنید. معده‌ی پر می‌تواند مانع حرکت مناسب دیافراگم شود و نمی‌توانید از حداکثر توان صدای خود استفاده نمایید.

4- توجه ویژه به بیماری‌های خود

درصورتی که مبتلا به ترش کردن و یا سوزش سر دل هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. این مسئله می‌تواند بر روی کیفیت صدای شما تأثیر بگذارد. همچنین درصورت ابتلا به بود بد دهان، یا برای حفظ سلامت دندان‌ها از دهان شویه‌های حاوی الکل یا مواد شیمیایی استفاده نکنید. این مواد می‌توانند منجر به بروز حساسیت در حنجره شما شوند.

5- استراحت دادن به حنجره

استفاده از دستگاه آوایی نیز مانند سایر اندام‌ها و عضلات بدن می‌تواند موجب خستگی در آن ناحیه شود. به همین دلیل، استراحت دادن به حنجره برای بازیابی توان این بخش بسیار مهم است. گاهی استفاده بیش از حد مانند تمرینات فشرده، کنسرت‌ها و یا ایجاد آسیب در ناحیه حنجره مثل سرماخوردگی و آلرژی می‌تواند منجربه خستگی تارهای صوتی و حنجره شود.

حفظ سلامت تارهای صوتی

در چنین شرایطی بهتر است چند روزی را روزه‌ی سکوت بگیرید و به گلوی خود استراحت دهید. در دوره‌ی استراحت بهتر است از هرگونه خواندن، صحبت کردن و حتی زمزمه کردن خودداری کنید.

مسئله‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید، عدم استفاده‌ی نادرست از صداست. تاجایی که امکان دارد از میکروفون استفاده کنید و سعی کنید در محیط‌های شلوغ صحبت نکنید. فریاد زدن می‌تواند به دستگاه آوایی شما آسیب وارد کند.

همچنین رفتارهای فیزیکی به ظاهر ساده‌ای چون نگه داشتن تلفن بین چانه و گردن برای مدت طولانی یا خم شدن بیش از حد سر در هنگام مطالعه یا کار با گوشی همراه نیز می‌تواند به عضلات ناحیه تنفسی و آوایی آسیب وارد کند.

6- به صدای بدن خود گوش دهید

بدن ما سعی می‌کند به شیوه‌های گوناگون با ما ارتباط برقرار کند. یکی از روش‌های پیام‌رسانی بدن به ما، درد است. زمانی که دردی در بدن وجود دارد، نشانه‌ی وارد شدن آسیبی به بدن است.

پس بهتر است به چنین پیام‌هایی توجه کنیم. هرجا از فرآیند خوانندگی احساس درد در دستگاه آوایی و حنجره‌ی خود داشتید بهتر است ادامه ندهید. عدم توجه به این هشدار می‌تواند منجربه آسیب رسیدن به سلامت تارهای صوتی و حنجره شود.  پس بهتر است در چنین شرایطی، در حالت بازیابی قرار گرفته و به حنجره‌ی خود استراحت دهید.

7- حرفه‌ای عمل کنید

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هر علاقمند به خوانندگی و صداسازی باید درنظر بگیرد، تمرین صحیح و مطابق با اصول و قوائد است. تمرین نادرست، بیش از اندازه و با روش‌های غیراصولی علاوه‌بر اینکه نمی‌تواند منجربه پیشرفت شما شود، می‌تواند به توانایی خدادادی شما نیز آسیب برساند.

در خوانندگی، تمامی دستگاه آوایی و تنفسی فرد درگیر است. برای بهداشت صوت در خوانندگی باید بدن خود را بشناسید و بدانید صداهای گوناگون از کدام قسمت از دستگاه آوایی شما تولید و خارج می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه نمایید این است که خواندن از گلو کار صحیحی نیست.

سلامت تارهای صوتی

چیزی که صدا را به وجود می‌آورد، عبور جریان هواست و تنفس شما باید از دیافگرام به خوبی حمایت شود. شما باید از درون بدنتان بخوانید و تارهای صوتی و حلق تنها این صدا را تقویت کرده و به آن شکل می‌دهد. این مسئله شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد اما فوت کوزه‌گری حرفه‌ای‌هاست! باید به خوبی بدانید که چطور از دستگاه آوایی خود استفاده کنید تا بدون آسیب رساندن به آن به کار خود ادامه دهید.

شاید بارها این را شنیده باشید که نحوه‌ی نفس گرفتن صحیح، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که یک خواننده یا صداساز باید در ابتدای راه خود در آموزش خوانندگی یاد بگیرد. از مسئله به این جهت حائز اهمیت است که روی کیفیت صدا و آواز نهایی شما تأثیر مستقیمی می‌گذارد و اگر درست انجام شود، از بروز خستگی در صدایتان جلوگیری می‌کند. جهت کسب اطلاع بابت بهترین خواننده پاپ خارجی کلیک کنید.

افرادی که در تمرینات خود از اساتید آگاه و حرفه‌ای کمک می‌گیرند، به شکل صحیحی با این آموزش‌ها آشنا شده و مسیر خود را با آرامش بیشتر و بدون ایجاد زحمت برای دستگاه آوایی خود پیش می‌گیرند.

آموزش خوانندگی و تست صدا در آکادمی پورپروین

آکادمی خوانندگی پورپروین، یکی از مراکزی است که پیش از هرکاری سعی می‌کند این مفاهیم پایه‌ای مانند حفظ سلامت تارهای صوتی و… را به علاقمندان آموزش دهد تا هنرجویان در مسیر آموزش خوانندگی دچار آسیب نشوند و بدون هیچ زحمتی به هنر مورد علاقه‌ی خود ادامه دهند.

این آموزشگاه، چنین آموزش‌هایی را در قالب ویدئوهای آموزشی رایگان و پکیج‌ جامع دوره آموزش خوانندگی حرفه‌ای و قدرتمند در اختیار هنرجویان قرار می‌دهد. همچنین برای تست خوانندگی رایگان می توانید به آکادمی خوانندگی پورپروین مراجعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها