نکات بسیار مهم در خوانندگی

پیشرفت در خوانندگی

وقتی حرف از پیشرفت در خوانندگی به میون میاد باید ببینیم منظور چی هستش؟ منظورمون اینه که چه کارهایی انجام بدیم تا صدای ما کیفیت بهتری پیدا کنه و دلنشین تر بشه و زیباتر بخونیم یا بتونیم توی مارکت موسیقی پیشرفت کنیم و بتونیم طرفدارهای بیشتری رو برای خودمون و صدامون پیدا کنیم. برای این کار باید به نکات بسیار مهم در خوانندگی دقت کنیم و از اونها استفاده کنیم.

تو این مقاله قصد داریم به صورت پایه ای هر دو مورد رو جواب بدیم تا اگرشما جز هر کدوم از این دسته ها باشید بتونید به جوابتون برسید، پس حوصله کنید و تا پایان مقاله همراه ما باشید.

قبل از هر چیزی بیایم و ببینیم چه مواردی باعث پیشرفت در خوانندگی یا بهتر بگیم چه چیزی کمک میکنه تا صدای دلنشینی داشته باشیم.

فاکتورهای اصلی برای داشتن صدای خوب:

1. جنس صدا

وقتی میگیم صدای خوب، غالب افراد احساس می کنن منظور ما جنس صداست در صورتی که جنس صدا تنها یک فاکتوراز صدای خوب هستش.

جنس صدای هر فرد متمایز از بقیه افراد دیگه هست و کاملا سلیقه ای؛ یعنی شاید یک صدا به گوش من زیبا باشه ولی به گوش فرد دیگه اصلا زیبایی نداشته باشه و حتی شاید از دید اون فرد خیلی هم بد باشه و باید بدونیم جنس صدا غیر اکتسابی هستش و ما توی اون دخل و تصرفی نمیتونیم داشته باشیم.

پس، خودتون و رو درگیر این نکنید که جنس صداتون خوبه یا بد چون همونطور که گفتیم جنس صدا کاملا سلیقه ایه و هر جنس صدایی اگه اصول دیگه توش رعایت بشه و پرورش پیدا کنه حتما می تونه مخاطب خودش رو پیدا کنه.

2. ریتم خوانی

یکی دیگه از موارد و نکات بسیار مهم در خوانندگی و داشتن صدای خوب اینه که خواننده ریتم های مختلف رو خوب بشناسه و روی ریتم بخونه. چرا که اگه جنس صدای اون فرد خوب هم باشه و نتونه روی ریتم بخونه مسلما توی گوش مخاطب خوب شنیده نمیشه و باعث میشه شنونده صدای فرد رو دوست نداشته باشه و احساس کنه صدای اون فرد بده.

نکات مهم در خوانندگی

ریتم شناسی یه علم هستش و کاملا اکتسابیه و با تمرین کردن و یادگیری اون شما حتی می تونید هر ترانه ای رو روی ریتم مناسبش که توسط آهنگساز تعیین شده بخونید، البته خیلی از خواننده های خوب با اینکه با علم ریتم خوانی آشنا نیستن ولی چون آهنگ های زیادی گوش کردن و خوب اون هارو تمرین کردن به صورت تجربی روی ریتم می خونن پس درست گوش کردن و درست تمرین کردن آهنگ های مورد علاقتون هم خیلی میتونه بهتون کمک کنه تا ریتم خوانی رو درک کنید.

ما توی دوره های آموزش خوانندگی و در کلاس های آموزش آواز به طور کامل ریتم خوانی و اصول و تکنیک های اون رو به دانش آموزها و علاقه مندان به خوانندگی به طور کامل و حرفه ای آموزش میدیدم.

3. تکنیک های صداسازی

یکی دیگه از نکات بسیار مهم در خوانندگی که باعث پیشرفت در خوانندگی یک خواننده میشه یادگیری و استفاده از تکنیک های صداسازی هستش. یادگیری این تکنیک ها از دو جهت به شما کمک می کنه اول از همه به شما کمک می کنه تا به صداتون آسیب نزنید چون تو حین خوندن اگه شما آشنا به علم صداسازی نباشید فشار زیادی رو به اجزا حنجرتون وارد می‌کنید و دوم اینکه به کمک این تکنیک ها می تونید نهایت زیبایی رو به صداتون بدید، به طوری که مخاطب شما مجذوب اون تکنیک ها بشه و همچنین با استفاده از اون ها می تونید بهتر ماهیت ترانه و شعر رو به گوش مخاطب برسونید. این بخش هم مثل بخش ریتم خوانی کاملا اکتسابی هستش پس از اون غافل نشید چرا که خیلی از ناپختگی های صدا به دلیل نداشتن این علم هستش.

راه های پیشرفت در خوانندگی

4. احساس

مهم ترین و وسیع ترین بخش و نکته مهم در خوانندگی و داشتن صدای خوب داشتن احساس در کلام خواننده هستش.

حتما شما هم آهنگ هایی رو شنیدید که بعد از اون غرق در رویا شدید، با اینکه شاید حتی خواننده اثر خیلی هم جنس صدای خوبی نداشته ولی چون تونسته احساس اون کاررو درست به شما منتقل کنه در جان و روح شما رسوخ کرده یا حتی وقتی شما یک موزیک گوش می کنید که زبان اون رو دوست ندارید احساس خواننده اثر در جان شما نفوذ می کنه.

یک جمله رو هنرجویان ما از ما زیاد از من می شنون این هست که “شنونده صدای شمارو نمیشنوه صدای شمارو میبینه یعنی باید خواننده جوری قطعه رو اجرا کنه که تمام سلول های مخاطب رو درگیرکنه ، باید احساس کلام در صداش جریان داشته باشد اون موقع میتونه متمایز بشه.”

احساس در اجرا بزرگترین عامل برای پیشرفت در خوانندگی یک خواننده هست که به راحتی اون رو به دست نمیاره و کاملا تجربی و با فکر کردن بدست میاد و رشد میکنه.

این 4 مورد فاکتورها و نکات بسیار مهم در خوانندگی و داشتن صدای خوب هستش که 3 مورد اکتسابی هستن یعنی با شرکت در کلاس آموزش خوانندگی و دیدن ویدئو های آموزش خوانندگی ، تمرین کردن و تجربه ارتقا پیدا میکنن و یک مورد غیر اکتسابی و خدادادی هست و کاملا به سلیقه افراد بستگی داره.

پیشرفت در خوانندگی

تا اینجا ما موارد و نکات مهم در خوانندگی رو که ضروری بود رو یاد گرفتیم که در داشتن یک صدای خوب و سالم به ما کمک میکنن. برای پیشرفت در خوانندگی و با کسب همین موارد ما می توانیم در جمع ها به راحتی و زیبایی بخونیم ولی اگر منظور از پیشرفت در خوانندگی شهرت و رسیدن به استیج باشه هنوز کلی کار دیگه باید انجام بدیم تا به هدفمون برسیم.

در ادامه به چند تا دیگه از نکات مهم در خوانندگی که باعث پیشرفت شما میشه رو میگیم.

1. شهرت در خوانندگی

برای رسیدن به شهرت علاوه بر داشتن یک صدای خوب ابزار های دیگه ای هم لازم هست که در ادامه اون موارد رو به اختصار توضیح میدیم.

اول از همه باید بدونید که این مسیر خیلی راحت نیست ، فراز و نشیب‌های زیادی داره ولی در عین حال لذت بخش هم هست. برای رسیدن به شهرت اول از همه شما نیاز به یک تیم حرفه ای دارید تا بتونه توی تولید آهنگاتون کمکتون کنه، تیمی که هم سلیقه و علم موسیقی خوبی داشته باشه و هم ذاِئقه جامعه رو خوب بشناسه.

ما هنرمندهای خوب با سواد زیادی داریم که آثار بسیار حرفه ای رو میسازن ولی اگر شما سودای شهرت توی سرتون هست باید توجه کنید که حتما اون افراد و مخاطبان امروز رو هم باید خوب بشناسنید چون در غیر این صورت شاید آهنگی حرفه ای ساخته باشید ولی مخاطب پسند نیست.

شهرت در خوانندگی

2. نشر آهنگ :

هر چقدر آهنگ شما دلنشین باشه ولی نشر خوبی نداشته باشید شما نمیتونید موفق بشید مخصوصا توی ابتدای راه که هنوز مخاطبین شما کم هستند، باید اونقدر توی نشر قوی عمل کنید که مخاطب بیش تری رو به خودتون جذب کنید.

مسلما توی اوایل راه حتی افرادی جلوی پای شما سنگ میندازن و بیشتر از اینکه جملات مثبت بشنوید جملات منفی شما رو آزار میده. قطعا باید بدونید این قضیه برای هر خواننده موفقی تو مسیرش بوده و شما تنها آدم‌هایی نیستید که این جوری باهاش رفتار میشه پس اگر به خودتون اطمینان دارید دلسرد نشید و به مسیرتون ادامه بدید.

3. استعداد در خوانندگی :

مسلما خیلی بعیده که شما با یه آهنگ یا دو آهنگ به اون موفقیت و پیشرفتی که در خوانندگی میخوایید برسید.

پیشرفت در خوانندگی

آدمای زیادی پا به عرصه خوانندگی گذاشتن و بعد از یک یا دو قطعه پا پس کشیدن ، این رو بدونید که کسی در این راه موفقه که اومده که تا آخر عمر در این مسیر نفس بکشه و بتونه صبور باشه. خواننده های زیادی بودن که شهرت براشون بعد 15سال اتفاق افتاده پس بهتره که سعی کنید با انجام نکات بسیار مهمی در خوانندگی که در بالا گفته شد خیلی عجله برای مشهور شدن در این این مسیر نداشته باشید آهسته قدم بردارید ولی پیوسته و به طور مداوم.

” رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود رهرو آنست که پیوسته آهسته رود “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 8 =