چیکار کنم صدام باز بشه؟ روش های صاف کردن صدا

راه های باز شدن صدا برای خوانندگی

در این بخش از آموزش خوانندگی می‌خوایم مواردی رو که باعث گرفتگی صدا در خوانندگی می‌شه رو بررسی کنیم. روش های سنتی و دارویی زیادی برای باز شدن صدا و حنجره وجود داره که وقتی با این مسئله مواجع شدید بدونید که باید چکار کنید.ما  راه‌ های باز شدن صدا برای خوانندگی رو در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم . با ما همراه باشید.

چه زمانی صدای یک خواننده دچار گرفتگی می‌شه؟

زمانی صدای یک خواننده دچار گرفتگی می‌شه که اجزای صوت اون فرد یا به عبارت بهتر حنجره فرد دچار التهاب بشه. التهاب و گرفتگی حنجره علت‌های زیادی داره که در ادامه اون‌ها رو بررسی می‌کنیم و راه حل‌های پیش‌گیری و درمان رو هم بهش می‌پردازیم.

در پکیج های آموزش خوانندگی آکادمی پورپروین درباره تمامی روش های رفع گرفتگی صدا به طور کامل صحبت میشه. ولی برای اطلاهات خودتون میتونید این مقاله رو بخونید تا متوجه بشید که راه های باز شدن صدا چی هست.

علت‌ های گرفتگی صدای یک خواننده

علت‌ های گرفتگی صدای یک خواننده

ما در این بخش به دلایل گرفتگی صدا اشاره کرده ایم:

درست صحبت نکردن

همه ما در طول شبانه روز ساعت‌های زیادی رو صحبت می‌کنیم و اگه نت صحیح صحبت کردن رو پیدا نکرده باشیم، به تارهای صوتی فشاری زیادی وارد می‌شه که باعث گرفتگی صدا می‌شه.

فریاد زدن

یکی از بدترین کارها که به صدا آسیب جدی وارد می‌کنه، فریاد زدن هستش و همیشه یک خواننده باید مراقب این موضوع باشه که به هیچ عنوان در معرض این خطر قرار نگیره چون احتمال داره این آسیب هیچ وقت درمان نشه و یا در مدت زمان طولانی‌ای برای درمانش نیاز باشه.

صحبت کردن و خوندن در زمان بیماری و خستگی

شاید این کار برای ما خیلی سخت باشه که توی زمان بیماری و خستگی حتی صحبت هم نکنیم.

علتی که به این مورد اشاره شده این هستش که بدونید چقدر این مسئله مهمه، پس اگر می‌خوایم از گرفتگی صدامون جلوگیری کنیم باید توی این زمان ها اصلا نخونیم و صحبت کردنمون هم خیلی خیلی کنترل کنیم که تا حد امکان بتونیم از این آسیب رسیدن جلوگیری کنیم.

  • درست نخوندن
  • تغذیه نادرست

که دو مورد آخر رو در ادامه مطلب به طور مفصل راجبش می‌پردازیم.

چیکار کنم صدام باز بشه؟

یکی از اصلی‌ترین عوامل مهم برای باز شدن صدا برای خوانندگی ، که باعث می‌شه توی آواز خوانی و خوانندگی صدای فرد گرفته نشه درست خوندن هستش.

توی خوانندگی ما با عضلات حساس سر و کار داریم، تا زمانی که ما رفتار درست رو با این عضلات ندونیم قطعا دچار گرفتگی صدا می‌شیم.

مهم‌ترین عامل در باز شدن صدا برای خوانندگی

برای باز شدن صدا چه بخوریم؟

چی بخوریم صدامون باز بشه؟ یک سری رعایت رژیم غذایی وجود داره که اگر این رژیم غذایی رعایت بشه به راحتی می تونید صدای گرفته خودتون رو باز کنید.

از مخلوط شیر و عسل میل کنید

خوردن دو لیوان مخلوط شیر و عسل به باز شدن صدا برای خوانندگی خیلی کمک می‌کنه.

مایعات را غرغره نکنید

از غرغره کردن مایعات و گلوشوها به شدت خودداری کنید. بر خلاف ذهنیت عموم مردم که فکر می‌کنن غرغره کردن باعث باز شدن صدا برای خوانندگی می‌شه، این کار کاملا برعکس عمل می‌کنه. به این دلیل که در زمان غرغره کردن غالبا نمی‌تونیم اون مایع رو در انتهای دهانمون بغلتونیم و همین هم باعث تحریک بیشتر تارهای صوتی و نواحی حنجره و گلو می‌شه.

مواد لعاب دار مصرف کنید

توی طب سنتی، خوردن لعابی که از جوشوندن چهار تخم یا چهار دونه به دست می‌یاد یا پک‌های گیاهی به اسم روتارین که توی داروخانه‌ها موجوده به باز شدن صدا برای خوانندگی و بهبود گرفتگی صدا خیلی کمک می‌کنه.

چون باعث نرم شدن سینه و تارهای صوتی می‌شه . همچنین مصرف سوپ لعاب‌ دار باعث رفع گرفتگی و به باز شدن صدا برای خوانندگی کمک می‌کنه. خوردن دونه به، سیب همراه با جویدن دونه‌هاش به بهبود گرفتگی صدا کمک می‌کنه. خوردن جوشونده شکر تیغال، برگ کرفس و اسفناج پخته.

درمان التهاب و گرفتگی صدا

از صاف کردن صدا و سرفه کردن خودداری کنید

وقتی که دچار گرفتگی صدا می‌شید از صاف کردن صدا یا بدتر از اون از سرفه کردن شدید خودداری کنید یا اگر نتونستید جلوی سرفه کردن رو بگیرید سعی کنید با شدت کم اون رو انجام بدید و مداوم اون رو تکرار نکنید. چون سرفه کردن باعث محکم خوردن تارهای صوتی به هم می‌شه.

غذای سرخ کردنی مصرف نکنید

از خوردن سرخ کردنی‌ها در زمان گرفتگی صدا پرهیز کنید.

این مواردی رو که براتون آوردیم بهترین تاثیر رو روی بهبود گرفتگی صدا و باز شدن صدا برای خوانندگی رو دارن مطمئنا موارد دیگه ای هم وجود داره ولی طبق تجربه آکادمی پورپروین این موارد تاثیر بیشتری رو داشته به این نکته هم توجه کنید که این موارد گفته شده هم تاثیراتش روی افراد مختلف به یه شکل نیست.

گاهی ممکنه بعضی از موارد تاثیر چندانی روی یک فرد نداشته باشه ولی روی فرد دیگه به شدت به بهبودش کمک کنه. ولی تاکیدی که ما داریم این هستش که پیشگیری خیلی مهم‌تر از درمان هستش که اون هم با مواردی که برای پیشگیری گفتیم مخصوصا درست خوندن و درست تغذیه کردن میسر هستش.

تقویت عضلات حنجره با ورزش

یک ورزشکار حرفه‌ای برای اینکه بتونه توی یک مسابقه شرکت بکنه باید طی ماه‌ها و سال‌ها فنون و تکنیک‌های اون رشته رو یاد بگیره و به طور مداوم تمرین‌های درست و اصولی انجام بده، زمان قبل از مسابقه هم بدنش رو گرم می‌کنه و بعدش به میدون مسابقه میره.

چرا باید همه این کار‌هارو انجام بده؟ چون اگر فنون و تکنیک‌های اون رشته ورزشی رو ندونه علاوه بر نقض مقررات به عضلات درگیر هم صدمه وارد می‌کنه.

گرم کردن قبل از مسابقه هم باعث میشه همون عضلات درگیر رو هوشیار کنه تا بتونه درست ازشون استفاده کنه.

توی خوانندگی هم همین طور هستش. خواننده با یاد گرفتن فنون و تکنیک‌های صحیح صداسازی و تمرین کردن مداوم و منظم این تکنیک‌ها، عضلات تارهای صوتیش رو تقویت می‌کنه تا در نهایت برای اجرا کردن قطعه مورد نظرش اونقدر قوی شده باشه که آسیب به تارهای صوتیش وارد نکنه

و در عین حال راه حل‌هایی رو یاد می‌گیره که فشار رو روی صداش کم کنه.

پس همینجا می‌تونیم دو تا نتیجه‌گیری کنیم:

  1. یاد می‌گیره که چه جوری با استفاده از تکنیک‌های صداسازی توی خوندن کم‌تر فشار تحمل کنه و اونقدر قوی شده که حتی اگر گاهی اوقات فشاری هم به تارهای صوتیش وارد می‌شه بتونه با کم‌ترین آسیب ازش رد بشه.
  2. خواننده یاد می‌گیره که قبل از هر اجرا (اجرای قطعه، اجرای زنده و…) باید صدای خودش رو گرم کنه تا عضلات تارهای صوتی هوشیاری کانلشون رو به دست بیارن.

تا اینجا مطمئنا متوجه شدید که چرا گفتیم درست خوندن از اصلی‌ترین عوامل در باز شدن صدا برای خوانندگی هستش، چون این نکته رو به درستی می‌دونیم که همیشه پیش‌گیری بهتر از درمان هستش.

هر ماده آلرژی زا = التهاب و گرفتگی حنجره

هر ماده‌ای که باعث رفلاکس معده بشه = التهاب و گرفتگی حنجره

یکی دیگه از مهم‌ترین عامل‌ها که باعث کاهش التهاب حنجره و باز شدن صدا برای خوانندگی می‌شه تغذیه درست و صحیح هستش.

تغذیه مناسب برای خوانندگی

هر ماده‌ای که باعث رفلاکس معده می‌شه به خاطر اسیدی که از راه مری به سمت حلق میاره حنجره رو دچار التهاب و گرفتگی می‌کنه پس باید نسبت به خوردن این طیف مواد غذایی کنترل داشته باشیم.

یه سری از مواد غذایی به طور کلی آلرژی‌زا هستن. مثل ادویه‌ها ولی بعضی از مواد برای یه سری از افراد آلرژی‌زا هستن که باید برای اینکه بدونیم به چه ماده غذایی آلرژی داریم و از خوردن اون پرهیز کنیم خودمون باید اون رو پیدا کنیم.

یه قانونی رو برای اینکه بدونیم به طور کلی چه چیزایی رو نباید استفاده کنیم گذاشتیم:

از خوردن هر چیزی که خیلی تند، خیلی تلخ، خیلی شیرین، خیلی ترش، خیلی شور، خیلی سرد، خیلی گرم هستن پرهیز کنیم چون برای تارهای صوتی بده و باعث آسیب رسیدن به اون‌ها می‌شه.

مصرف کافئین باعث خشکی گلو می‌شه، پس خوردن قهوا، شکلات، چای، کوکا و هر چیزی که کافئین داره باعث گرفتگی بیشتر می‌شه.سعی کنید مصرف اون رو به حداقل برسونید . به جای خوردن نوشیدنی‌های کافئین دار از آب ولرم استفاده کنید مخصوصا صبح‌ها بعد از بیدار شدن چون تارهای صوتی هنوز خشن هستند.

دوش آب گرم به نرم شدن تارهای صوتی خیلی کمک می‌کنه پس در نتیجه برای پیش‌گیری با دوش آب سرد خداحافظی کنید.

همچنین بخوانید: راهکار های تقویت حنجره

از دستگاه بخور سرد استفاده کنید. البته به این موضوع هم توجه کنید که رطوبت زیاد هم خوب نیست پس در مواقع استفاده از دستگاه اون رو روی حالت اتومات بذارید یا هر چند دقیقه خاموش کنید.

دود سیگار، غبار و خاک، محرک تارهای صوتی هستند و یکی از عوامل گرفتگی صدا. تا جای امکان در مکان‌های که این آلودگی‌ها وجود دارن اصلا نباشید یا زمانی که مجبور می‌شید توی این محیط‌ها قرار بگیرید یا بخاطر شغلی که دارید در معرض بیشتر آلودگی هستید حتما از ماسک استفاده کنید.

برای باز شدن حنجره چه باید کرد؟

این سوال که چکار کنیم تا صدامون باز شه یا صدای گرفته رو چجوری باز کنیم رو اکثر کسایی که در حال آموزش خوانندگی هستن را می پرسن. حالا می‌خوایم یه سری موارد رو بگیم که در صورتی که صدامون گرفت چه‌جوری به باز شدن صدا برای خوانندگی کمک کنیم:

زمانی که صداتون گرفت سعی کنید تا جای ممکن سکوت کنید و برای مدتی از صداتون استفاده نکنید. چون صحبت کردن هم باعث تحریک تارهای صوتی می‌شه و بهبود اون رو به تاخیر میندازه. اگر سرما خوردگی داشتید حتما از شال گردن استفاده کنید تا ناحیه گلو گرم بمونه. همچنین از حضور توی جاهای سرد، خشک، بدون رطوبت و دود گرفته مخصوصا توی این زمان خود داری کنید.

تست صدا و آموزش خوانندگی در آکادمی خوانندگی پورپروین

تست خوانندگی در آکادمی خوانندگی پورپروین

در صورتیکه تمایل دارید اصول خوانندگی رو به صورت کاملا حرفه ای یاد بگیرید ، پیشنهاد ما استفاده از  پکیج دوره جامع آموزش خوانندگی به صورت ویدئویی می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سجاد بیژنی
سجاد بیژنی
۱۳۹۹-۰۱-۲۴ ۷:۴۰ ب٫ظ

استاد پورپروین کارتان عالیست
درود بر شما

لیان
لیان
پاسخ به  سجاد بیژنی
۱۳۹۹-۰۱-۲۶ ۲:۵۵ ب٫ظ

سلام. ممنون
خوشحالیم که مطالب براتون مفید هستش

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
۱۴۰۰-۰۶-۰۵ ۱۲:۲۱ ب٫ظ

سلام
کاش این مطالب رو بیست یا سی سال پیش یکی بهم گفته بود.الان خیلی دیر شده.حنجرم دچار التهاب شده.با این حال از راهنمایی زیبا و قابل فهم شما متشکرم.امیدوارم کسانی که میخوان خوانندگی رو شروع کنن ابتدا به این راهنمایی های شما برخورد کنن تا مثل من نشن.موفق باشید

لیان
لیان
پاسخ به  کاربران ناشناس
۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۰:۵۳ ق٫ظ

درود بر شما
ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا مشکلتون بر طرف شه و بعد از اون به واسطه تمرین های صداسازی میتونید ترمیم کنید کم کم

لیان
لیان
پاسخ به  کاربران ناشناس
۱۴۰۱-۱۱-۰۵ ۳:۱۱ ب٫ظ

درود بر شما
ابتدا به پزشک مراجعه کنید و بعد اون تمرینات صداسازی انجام بدید زیر نظر مربی

Nacyesmail
Nacyesmail
۱۴۰۲-۰۳-۲۱ ۱۰:۵۱ ب٫ظ

کلا صدام بده موقع صحبت کردن ولی وقتی میخونم چند نفری گفتن صدات خوبه

عباس امیدوار
عباس امیدوار
۱۴۰۲-۰۴-۳۱ ۷:۲۷ ق٫ظ

عرض سلام و احترام
مطالب بسیار مفید و کاربردی بود
سپاس از زحمات و تلاش‌های شما بزرگواران