تحریر چیست و تفاوت آن با ویبره در چه می باشد؟

تحریر چیست و چه تفاوتی با ویبره دارد؟

تحریر در آواز و ویبره دو تکنیک پرطرفدار در خوانندگی می‌باشند که تا حدودی می‌توان گفت عملکردی شبیه به چهچهه دارند به صورتی که حتی گاهی تحریر با عنوان چهچهه نیز شناخته می‌شود.

تکنیک تحریر و ویبره تفاوت زیادی با یکدیگر دارند که شاید برای افراد مبتدی و البته دور از موسیقی، خوانندگی و صداسازی به راحتی قابل درک نباشد، جدا از آموزش ایجاد این تکنیک‌ها معرفی هر کدام، به راحتی شما را با این دو تکنیک‌ و البته تفاوت آن‌ها آشنا خواهد کرد.

تحریر چیست؟

شاید برای شماهم سوال باشد که تحریر یعنی چه ؟یکی از تکنیک‌های برتر و البته خاص و پرطرفدار خوانندگی تحریر می‌باشد که توسط حنجره و شبیه به چهچهه اجرا می‌شود. البته با چهچهه و ویبره متفاوت است که شاید تشخیص آن برای افراد مبتدی و دور از خوانندگی سخت باشد. این روش در خوانندگی به این صورت می‌باشد که در حنجره و توسط تارهای صوتی لرزشی ایجاد می‌شود که صدایی خاص در هنگام خواندن ایجاد می‌کند.

تحریر در آواز یک تکنیک سالم و مثبت در موسیقی است که تا به حال توسط استادان بزرگ موسیقی همچون بنان، علیرضا افتخاری ، ایرج، گلپایگانی، محمدرضا شجریان و … بسیار مورد استفاده قرا گرفته است.

تحریر چیست؟

تحریر در نوازندگی نیز مورد استفاده می‌باشد اما اهمیت و بیشترین استفاده آن در خوانندگی می‌باشد که معمولاً در کلاس‌های آموزش صداسازی و آموزش خوانندگی نیز بسیار مورد توجه می‌باشد. برای درک هر چه بهتر این روش باید به صورت عملی و در کنار معلمین و استادان به آموزش بپردازید، البته با دقت و توجه به موسیقی‌های مختلف می‌توانید انواع تحریر را که 10 مورد آن در ادامه معرفی شده است، را به خوبی درک کنید.

10 نوع تحریرصدا که در آموزش صداسازی وجود دارد

تحریر به 10 شکل مختلف وجود دارد که هر کدام به صورت مجزا در ادامه معرفی شده است. اما باید بدانید که برای اطلاع از روش صحیح این روش در خوانندگی باید با این روش به صورت عملی آشنا شوید و به طور مداوم تمرین کنید. تمرین بعد از یک آموزش صحیح تنها راه ایجاد تحریر می‌باشد.

انواع تحریر در آواز

تحریر زیر و رو

تکرار کردن نت اصلی با یکی از نت‌های بالایی یا پایینی را تحریر زیر و رو معرفی می‌کنند.

تحریر چکشی

زمانی که یک نت با با فاصله‌های مشخص به صورت تنهایی و یا حتی با نت‌های دیگر تکرار می‌شود، تحریر چکشی در حال اجرا می‌باشد. آموزش تحریر چکشی در دوره های آکادمی پورپروین به طور کامل توضیح داده میشود.

تحریر هلهله

این روش با استفاده از احساسات ایجاد می‌شود و کلمات بکار برده معمولاً نامفهوم می‌باشد که مناسب با بخشی از موسیقی هماهنگ می‌شود.

تحریر بلبلی

این نوع تحریر که معمولاً با چهچهه نیز معرفی و شناخته می‌شود گونه ای است که همانند تحریر چکشی اجرا می‌شود اما فاصله میان نت‌هایی که تکرار می‌شود بسیار کم‌تر می‌باشد.

تحریر اکساندار

این روش، تحریر سکوت است.

تحریر غنه

در این تحریر صدا از بینی خارج می‌شود و همین کمی باعث کند و کدر شدن صدای خروجی خواننده می‌شود.

تحریر ضربی

تحریر ضربی با نظم و ترتیب خاصی ایجاد می‌شود و معمولاً اندازه و طول آن آزاد و به انتخاب خواننده می‌باشد.

تحریر فلکی

در این نوع روش چرخش‌های بخصوصی ایجاد می‌شود. این نوع تحری کمی پیچیده اما با صدای و طنینی بسیار خاص همراه است.

تحریر خرده

این تحریر برای انتها و تمام کردن هر چه زیباتر کلمات، بیت و جملات در موسیقی مورد استفاده می‌شود و با تحریر خرده یا تزئینی معرفی می‌شود. تقریباً این تحریر در هر آهنگ و توسط هر نوع خواننده‌ای اجرا می‌شود.

تحریر مقطع

همانطور که از اسم این روش مشخص می‌باشد، این تحریر کوتاه و تکه تکه می‌باشد.

ویبره یا ویبراتو در صداسازی چیست؟

در موسیقی و خوانندگی، ویبراتو نوسان ظریف بین زمین‌های مختلف است. صدای ارتعاش، چه در سازها و چه در صدای انسان، می‌تواند گرما و عمقی را ایجاد کند که گاهی اوقات از صدای لحن مستقیم فراتر می‌رود.

در ویبراسیون صدا نوسان ارتعاشی نباید از یک نیم پرده بالا یا پایین تراز نت اصلی تجاوز کند. هر نوسان بیشتر از نظر فنی یک تریل بین دو نت است. هر دو ارتعاش سریع و ارتعاش آهسته بسته به تکنیک اجرا کننده امکان پذیر است.

ویبره در موسیقی

در ویبره ، صدا به طور ظریف و خیلی سریع بین دو زاویه که بسیار نزدیک به هم هستند در حال تغییر است. این تناوب دوره‌ای در میزان (فرکانس) یک نت یا لحن موسیقی پایدار نباید به هر صورت از یک نیمه از خود نت بیشتر باشد. اعتقاد بر این است که این اثر گرما را به صدا می‌افزاید.

آموزش ویبره در خوانندگی اهمیت زیادی دارد به گونه ای که باید به طور کامل به آن پرداخته شود.

در ویبراتو چه اتفاقی می افتد؟

در ویبره صدای فرد روی یک نت ارتعاش می‌کند. البته به اندازه‌ای کمتر از نیم پرده و در حد چند کاما.

چرا ویبره در خوانندگی اهمیت دارد؟

به عنوان یک راهنمای صداسازی، می‌توانیم به شما بگوییم که ویبره یکی از تکنیک‌های خوانندگی است که می‌تواند هر خواننده‌ای را در سطح جهانی معروف کند. آیا چیزی بهتر از یک ارتعاش زیبا و سر به فلک کشیده در آهنگ وجود دارد؟

فقط به اطراف نگاه کنید و هزاران خواننده خارق العاده را پیدا خواهید کرد که از ویبره برای افزودن غنا و زیبایی به خوانندگی خود استفاده می‌کنند.

اما آواز ارتعاشی مانند ویبره و تحریر فقط برای شنونده معجزه نمی‌کند یادگیری نحوه خواندن ویبره نیز باعث می‌شود احساس کنید که خواننده‌ای حرفه‌ای و با تجربه هستید. و این چیزی است که هر خواننده‌ای می‌خواهد.

چگونه ویبره به طور طبیعی تولید می‌شود؟

ارتعاش طبیعی دقیق‌ترین فشارسنج تولید صوتی صحیح است. این یک نوسان صدایی یکنواخت و ثابت از مرکز گام – کمی تغییر در سطح – و یک عملکرد طبیعی از یک صدای آوازی خوب تولید شده است. این ناشی از حلق باز است، یا چیزی که بسیاری آن را “گلو باز” می‌نامند (جایی که عضلات بیرونی حنجره و حلق در حالت خنثی  باقی می‌مانند)، همراه با بسته شدن سالم (اضافه شدن) چین‌های صوتی و مدیریت خوب تنفس.

چرا ویبره در خوانندگی مهم است؟

ارتعاش طبیعی نتیجه آواز سالم و هماهنگ است نه دستکاری. هنگامی که پشتیبانی مطلوب، جریان هوا، تن (رزونانس) و آرامش در تعادل باشد، ویبراتو به خودی خود رسیدگی می‌کند.

ممکن است بسیاری از خوانندگان مشتاق را ناامید کند که بدانند ویبره به طور طبیعی تنها زمانی ظاهر می‌شود که صدا آماده باشد – هنگامی که خواننده تکنیک خوبی را توسعه داده باشد. این کار به صبر و نظم نیاز دارد، اما اجازه دادن به ویبراتو به عنوان یک محصول طبیعی و سالم از تکنیک خوب خوانندگی، ارزش انتظار در سطوح مختلف را دارد.

نکاتی برای توسعه ویبره

  •  ویبره عموماً همزمان با رشد صوتی ایجاد می‌شود. با تکنیک بهتر، که شامل تن و تنفس است  احتمالاً ویبره به طور طبیعی ظاهر می‌شود، البته با کمی تلاش شما. بنابراین، اگر تمایل دارید که ویبره بخشی از سازهای آوازی شما شود، بر توسعه تکنیک صوتی قوی تمرکز کنید.
  • ارتعاش در صداهایی با لحن واضح‌تر و کارآمدتر به آسانی رخ می‌دهد. تکنیک صوتی خوب لحن شفاف، پر طنین و پر جنب و جوش تولید می‌کند، بنابراین هر زمان که نیاز دارید برای تکمیل لحن خود اختصاص دهید. اطمینان حاصل کنید که ضربات صوتی کافی را یاد گرفته‌اید تا لحن شما نفس نکشد. ویبره به احتمال زیاد در حالی که تنفس، در لحن وجود دارد، وجود نخواهد داشت. ایجاد می‌شود.
  •  ویبره بهتر است به عنوان تابعی از آرامش شناخته شود اما نه آرامش زیاد. با رشد و وضوح کافی صدا، آرام کردن دستگاه صوتی شما برای تحریک یا اجازه ارتعاش کافی است.

در نهایت صبور باشید. روی تکنیک خود کار کنید و زمانی که صدای شما آماده شود، ارتعاش ظاهر می‌شود. (باز هم، این احتمالاً آن چیزی نیست که شما می‌خواهید بشنوید، اما واقعیت دارد.) اگر تکنیک خوبی نداشته باشید، ویبره و یا حتی تحریر در آواز که بسیار پیچیده‌تر از ویبره می‌باشد طبیعی و سالم به دست نمی‌آید.

اول کارهای مهم. به دنبال ایجاد لحن خوب، واضح و کاملاً طنین انداز، با افزودن مناسب چین‌های صوتی، و جریان مداوم و کنترل شده جریان هوا با سطح مطلوب انرژی تنفس، به منظور ایجاد سرزندگی که منجر به ارتعاش طبیعی می‌شود باشید.

تست صدا و آموزش خوانندگی در آکادمی پورپروین

آکادمی خوانندگی پورپروین، یکی از موسساتی می باشد که پیش از هرکاری سعی می‌کند به هنرجو تحریر در خوانندگی و ویبراتور را آموزش دهد و همچنین بطور کامل درمورد تفاوت این دو به علاقمندان موسیقی توضیح دهد تا هنرجویان در مسیر آموزش خوانندگی دچار آسیب نشوند و بدون هیچ زحمتی به هنر مورد علاقه‌ی خود ادامه دهند. این آموزشگاه، چنین آموزش‌هایی را در قالب ویدئوهای آموزشی رایگان و پکیج‌ جامع دوره آموزش خوانندگی حرفه‌ای و قدرتمند در اختیار هنرجویان قرار می‌دهد. همچنین برای تست صدا می توانید به آکادمی خوانندگی پورپروین مراجعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
غلامرضا فخری راینی
غلامرضا فخری راینی
۱۴۰۰-۰۸-۲۳ ۱۲:۳۷ ب٫ظ

کاش از هر کدام یک نمونه صوتی هم میذاشتید که بهت بشود درک کرد

لیان
لیان
پاسخ به  غلامرضا فخری راینی
۱۴۰۰-۰۸-۲۹ ۳:۲۲ ب٫ظ

درود بر شما
در صورت امکان حتما گذاشته میشه

فرشته
فرشته
۱۴۰۰-۱۰-۱۱ ۴:۱۳ ب٫ظ

سلام خسته نباشید همگی من ثبت نام کردم الان چیکار کنم صدای من واقعا خوبه خواهشن بهم کمک کنید تا بتونم دوران خوانندگی رو شروع کنم

لیان
لیان
پاسخ به  فرشته
۱۴۰۰-۱۰-۱۳ ۹:۲۷ ق٫ظ

درود بر شما
صبور باشید هر زمان که تست باشه کارشناسان باهاتون تماس میگیرند

مسعودشیرزاد
مسعودشیرزاد
۱۴۰۲-۰۸-۲۴ ۸:۰۹ ق٫ظ

باسلام مباحث عالی و مفید بود.

لیان
لیان
پاسخ به  مسعودشیرزاد
۱۴۰۳-۰۲-۲۲ ۱۱:۵۹ ق٫ظ

درود بر شما
خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده