You are currently viewing تنفس دیافراگمی چیست؟ تنفس دیافراگمی در خوانندگی

در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت تنفس دیافراگمی در خوانندگی و نحوه تقویت دیافراگم صحبت کنیم. اما قبل از اینکه بخوایم وارد بحث دیافراگم بشیم ابتدا باید بدونید که دو نوع تنفس وجود داره: تنفس سینه ای و تنفس دیافراگمی

زمان تولد و هنگام کودکی تمامی انسان‌ها به صورت ناخودآگاه به صورت دیافراگمی یا شکمی تنفس میکنن و بعد از مدتی بر اساس فشارها، تنش‌ها و استرس‌هایی که در طول زندگی برای افراد ایجاد می‌شه، تنفس فرد از حالت دیافراگمی به حالت سینه ای تغییر پیدا می‌کنه.حتی غالب افراد که تنفس سینه ای دارن، هنگام خواب الگوی تنفسی شون دیافراگمی هستش. بر اساس همین صحبت های انجام شده می تونیم دریافت کنیم که تنفس دیافراگمی اولین کمکی که به افراد میکنه اینه که باعث آرامش اعصاب می‌شه.

تنفس دیافراگمی

اهمیت تنفس در خوانندگی

تنفس یکی از مهمترین مولفه در خوانندگی می باشد. اکثر  افرادی که در حوزه آواز و خوانندگی هستند می دانند که تنفس از مهمترین و اساسی ترین مهارت هایی است که نیاز به آموزش دارد . اما بسیاری از افراد  این موضوع مهم را نادیده می گیرند و هیچ تلاشی برای آموزش تنفس در خوانندگی نمی کنند.

تنفس دیافراگمی چیست؟

حالا می‌خوایم ببینیم تنفس دیافراگمی چه تاثیری بر خوانش افراد داره؟ یا به عبارت دیگه تاثیر تنفس دیافراگمی در خوانندگی چی هستش؟

برای اینکه بتونیم تاثیر دیافراگم رو توی خوانندگی بررسی کنیم اول باید دیافراگم رو بهتر بشناسیم.

دیافراگم یک پرده عضلانی هستش که در زیر ریه قرار داره.

در حالت عادی تنفس سینه ای، افراد در هنگام دم ریه ها رو از هوا پر میکنن و این امر باعث می شه که قفسه سینه به سمت بالا بیاد و در هنگام بازدم، با تخلیه ریه‌ها قفسه سینه به جای خود بر می گرده.

مطالب پیشنهادی ما : تست خوانندگی در آکادمی خوانندگی پورپروین

ولی در حالت تنفس دیافراگمی قفسه سینه ثابت باقی می مونه و به جای اون دیافراگم پایین و بالا می ره، یعنی در هنگام دم زمانی که ریه ها می خوان از هوا پر بشن به جای جا به جایی قفسه سینه، دیافراگم به سمت پایین رفته و جا برای پر شدن و بزرگ شدن ریه ها فراهم می‌شه و در هنگام بازدم زمانی که ریه ها از هوا خالی میشن و ریه کوچک میشه، دیافراگم به جای خود برمیگرده. به کل این پروسه تنفس دیافراگمی می گن.

تنفس دیافراگمی یکی از موارد مهم در کیفیت خوانندگیست، زیرا نفس گیری در خوانندگی برای ادای جملات و کلمات و همچنین قدرت ادای کلمات نقش بسیار مهمی داره.

تنفس دیافراگمی

تاثیر و نقش تنفس دیافراگمی در نفس گیری یک خواننده چی هستش ؟

در جواب این سوال باید بگیم که تنفس دیافراگمی از چندین جهت به خواننده کمک می کنه:

اول از همه با توجه به قابلیت ارتجاعی شکم و در نتیجه دیافراگم وقتی ریه در هنگام دم میخواد بزرگ بشه و مثل یه بادکنک باد بشه، اگر به سمت پایین باد بشه حجم هوای بیشتری درون ریه ها ذخیره میشه تا نسبت به حالتی که در تنفس سینه ای داشتیم.

مطلب پیشنهادی ما : بهترین روش برای افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی

زیرا در حالتی که سینه‌ای تنفس انجام می‌دیم، حالت قفسه استخوانی سینه کمی به سمت بالا می ره و افزایش حجم کمتری ایجاد میکنه.

پس در حالت خلاصه می تونیم بگیم که در تنفس دیافراگمی حجم هوای بیشتری درون ریه نسبت به تنفس سینه ای ذخیره میشه که در نفس گیری برای خوانندگی بسیار حائز اهمیت هستش.

دوم اینکه در تنفس دیافراگمی با توجه به ارتجاع و ارتعاش دیافراگم تحریرها و ویبره ها بهتر می تونند شکل بگیرن. چون در خوانندگی به واسطه تنفس دیافراگمی می تونیم بخش زیاد کنترل هوای مورد نیاز برای ارتعاش تارهای صوتی رو در زمان تحریر و ویبره به عهده دیافراگم بذاریم که در این حالت فشار کمتری به تارهای صوتی وارد میشه و در حالت کلی کنترل هوای ذخیره در ریه ها در تنفس دیافراگمی راحت تر از تنفس سینه ای هستش.

مطلب پیشنهادی ما : آموزش افزایش حجم صدا

سوم اینکه در تنفس دیافراگمی به واسطه ضربه های دیافراگم که به ریه و البته به صورت تعهدی از سمت خواننده کمک زیادی در قدرت و جان خوانش خواننده داره .چرا که هرجا خواننده نیاز به قدرت لحظه ای کلام داشته باشه به جای فشار به روی تارهای صوتی می تونه اون رو از دیافراگم خودش طلب کنه.

چگونه تنفس سینه ای رو به تنفس دیافراگمی تبدیل کنیم؟

اول از همه باید بگیم شاید تنفس سینه ای بزرگترین اعتیاد ما باشه که میخوایم اون رو ترک کنیم. چرا که ما هرروز طی 24ساعت بدون استراحت در طول زندگی بجز چند سال ابتدای زندگی تنفس سینه ای داشتیم و حالا می خوایم الگوی تنفسی خودمون رو تغییر بدیم. این قضیه شاید برای شما بسیار ترسناک و سخت به نظر برسه ولی اگه نحوه تنفس دیافراگمی رو درک کنید و پی در پی هر زمانی که در یادتون میاد چند دقیقه به شکل دیافراگمی تنفس کنید بین 15تا 30روز تنفس شما از حالت سینه ای به دیافراگمی تغییر پیدا می‌کنه.

ما در  پکیج دوره پایه و مبتدی آموزش خوانندگی به طور کامل به آموزش تنفس دیافراگمی پرداخته ایم. با دانلود رایگان ویدیوهای این دوره آموزش خوانندگی رایگان می تونید خیلی راحت تنفس دیافراگمی رو یاد بگیرید و اعتیاد به تنفس سینه‌ای رو ترک کنید.

وقتی مدتی تنفس دیافراگمی را تمرین کردید و الگوی تنفس شما از حالت سینه ای به دیافراگمی تغییر پیدا کرد زمان اون هستش که به تقویت دیافراگم خود بپردازید.چون هر چه قدر دیافراگم شما قوی تر باشه شما میتونید راحت تر و با بازدهی بیشتر از دیافراگم خود برای نفس گیری در خوانندگی استفاده کنید.

تنفس دیافراگمی چگونه است

آموزش تقویت دیافراگم:

پیش تر گفتیم که دیافراگم یک پرده عضلانی هستش. همون طور که یک ورزشکار برای استفاده بهینه از عضلات خودش نیاز به بدن سازی داره تا عضلات خودش رو پرورش بده یک خواننده هم باید برای بهره بری بیشتر از عضله دیافراگم خودش اون رو تقویت کنه تا ورزیده بشه.

در اینجا دوتا تمرین برای تقویت دیافراگم به شما آموزش دادیم.

تمرین هوک و له لهه.

نحوه انجام تمرین‌ها:

بهترین حالت استفاده از اون تمرین ها سه نوبت در طول شبانه روز هست.

زمان انجام این تمرین‌ها به مدت 5تا 10دقیقه باشه.

زمانی که دارید تمرین می‌کنید شکمتون نه زیاد پر باشه نه زیاد خالی.

زمان انجام این تمرین‌ها به حالت ایستاده باشید.

کم آوردن نفس در هنگام خواندن

اگر در هنگام آواز خواندن اعتماد به نفس کافی داشته باشیم و همچنین اگر روی قدرت و هماهنگی تارهای صوتی خود بیشتر کار کنیم به هیچ عنوان در هنگام خوندن نفس کم نمیاریم.

تست خوانندگی و آموزش خوانندگی در آکادمی پورپروین

در پایان مقاله توجه داشته باید در طول 10سال آموزش خوانندگی که با هنرجوهای مختلف داشتم، کسایی بیشتر به موفقیت رسیدند که بیشتر تلاش کردن و از سختی ها فرار نکردند.

شاید یکی از بزرگترین سختی ها در حین آموزش خوانندگی کشف و تقویت عضلانی دیافراگم باشه، ولی تا زمانی که این عضله تقویت نشده باشه یک خواننده به طور حرفه ای و در عین حال برای یک تایم طولانی نمی تونه بخونه، بجز در حالتی که به صدای خودش آسیب جبران ناپذیری وارد نکنه.

پس تمام این توصیه ها رو جدی بگیرید و هرچه قدر که نیاز هست برای اینکه تنفستون دیافراگمی بشه زمان بذارید تا زمینه تبدیل شدن به یک خواننده تمام عیار رو برای خودتون فراهم کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها