You are currently viewing چگونه خواننده شویم؟ چگونه خواننده معروف شویم

خواننده شدن یک هنر است و برای تبدیل شدن به یک هنرمند، باید مسیر صحیح آموزش آن را طی کرد. این ساده‌ترین پاسخ برای کسانی که می پرسند چگونه خواننده شویم؟ مانند هر کاری در جهان، برای خواننده شدن نیز نیاز به شرکت در دوره آموزش خوانندگی دارید و آموزش خوانندگی به شما کمک می کند که پله پله، خود را به یک خواننده تبدیل نمایید.

در این مقاله به این سوال که برای خواننده شدن باید چیکار کرد ؟ پاسخ می دهیم و به چگونگی کشف استعداد صدایی و انواع صداها از نظر حنجره و همچنین انواع تکنیک‌های خوانندگی خواهیم پرداخت.

جالب است بدانید تا زمانی که یاد نگرفته اید چگونه از حنجره خود صدای مناسب خارج کنید نمی توانید بفهمیدکه آیا استعداد خوانندگی دارید یا نه، بنابراین واقعا باید به آموزش بها بدهید حتی اگر فکر می کنید استعدادی ندارید.

آیا من صدای خوبی برای خوانندگی دارم؟

اگر می توانید با صدای بلند این مقاله را بخوانید، باید صراحتاً بگویم که بله! تمام کسانی که می توانند به شکل عادی صحبت کنند، پس در حنجره خود دارای تارهای صوتی هستند؛ اما این پرسش معمولاً در راستای همان پرسش معروف است که چگونه خواننده شویم؟

قطعاً منظور از صدا برای خواننده شدن کمی متفاوت است صدا برای حرف زدن خواهد بود؛ اما آنچه باید بدانید این است که داشتن تار صوتی سالم، برای تبدیل شدن به یک خواننده تقریباً کافی است؛ چرا که شما باید تارهای صوتی خود را مانند هر ماهیچه دیگری در بدنتان تقویت کنید.

چگونه خواننده شوم؟

برای خواننده شدن باید چیکار کرد؟

اگر شما هم به دنبال پاسخی برای این سوال ” برای خواننده شدن باید چیکار کرد ؟ ” هستید در جواب این سوال باید گفت : مراحل خواننده شدن چند مرحله دارد که می توانید آن‌ها را در ادامه همین پست یاد بگیرید و با خود بسنجید که چگونه می توانید با شرکت در کلاس خوانندگی استعدادهای نهفته خود را در این زمینه پرورش دهید.

مراحل خواننده شدن

برای خواننده شدن دو نکته وجود دارد که ما در این بخش ب آنها اشاره کرده ایم.

1- تیمبر یا رنگ صدا در خوانندگی

نخستین و شاید با اهمیت‌ترین مرحله برای کشف استعداد خوانندگی پیش از شرکت در دوره آموزش خوانندگی ، درک رنگ صدایی خویشتن است. رنگ صدایی در واقع مشخصه‌ای حنجره است که به کمک آن می توانیم صدای افراد مختلف را از هم تشخیص دهیم. همانطور که 16 میلیون رنگ مختلف در صفحه نمایشگر شما وجود دارد، بی نهایت رنگ صدایی مختلف نیز می تواند در جهان وجود داشته باشد.

همچنین بخوانید:  آیا تفاوت صداسازی و سلفژ را می دانید؟

پیش از هر چیز باید بدانید که شما قرار نیست با فشار آوردن به تارهای صوتی خود، سعی در تقلید صداهای رایج داشته باشید. بلکه برای کشف استعداد واقعی خود، باید تلاش کنید که رنگ صدایی خود را پیدا نمایید. اگر می پرسید چگونه خواننده شویم، بگذارید بگوییم در گام اول رنگ صدایی خود را بدون تقلید از هیچکس بیابید.

رنگ صدا برای خواننده شدن

جنس صدای شما می تواند شاخص مهمی برای خواننده شدن باشد. این رنگ صدایی می تواند تعیین کننده سبک ترانه هایی که می توانید بخوانید نیز باشد.

به عنوان مثال اگر خواننده‌ای مثل رضا یزدانی با رنگ صدایی خاص خود نمی توانست درک صحیحی از جنس صدای خود داشته باشد، بدون شک نمی توانست سبک موسیقی خاص و مستقل خود را نیز ایجاد نماید.

این موضوع تقریباً برای تمام خوانندگانی که سبک موسیقیایی و جنس صدایی مستقل خود را دارند، صادق است؛ بنابراین سعی کنید جنس صدای خود را بشناسید.

2- گستره صوتی حنجره

دومین گام پیش از شرکت در کلاس خوانندگی ، درک صحیحی از گستره صدایی شما است. هر استادی در هر کلاسی پیش از آموزش خوانندگی نیاز دارد که گستره صوتی شما را بشناسد.

برای درک بهتر گستره صوتی حنجره باید این را بدانید که موسیقی از 7 نت اصلی تشکیل شده که به صورت دایره‌ای تکرار می شوند و در هر دوره تکرار، یک اکتاو بالا‌تر می روند. دقیقاً مانند یک راه پله گرد که در هر طبقه از 7 پله تشکیل شده و طبقه به طبقه همان پله‌ها در همان موقعیت تکرار می شوند. در موسیقی به هر کدام از این طبقات، یک اکتاو می گویند.

حال برای درک موضوع، باید بدانید که حنجره هر نفر نمی تواند در تمامی این گستره بی پایان عمل کند و به طور معمول یک حنجره بین 1.5 تا 2 اکتاو نت را می تواند بدون فشار آوردن ادا کند؛ بنابراین اینکه این بازه صوتی در کدام طبقات از این ساختمان 11 طبقه را در بر می گیرد؟ برای این که راحت‌تر بتوان این اندازه گیری‌ها را انجام داد، گستره صوتی به 4 دسته اصلی تقسیم شده است که شامل: باس، تنور، آلتو و سوپرانو می‌شود.

برای خواننده شدن باید چیکار کرد

این دسته بندی از بم‌ترین صداها که متعلق به مردان است تا زیر‌ترین صدا‌ها که برای خانوم‌ها است، دسته بندی می‌شود. آقایان معمولاً دارای صداهایی در گستره صوتی باس یا تنور هستند و خانوم‌ها نیز گستره صوتی آلتو و سوپرانو را در بر می گیرند. البته دسته بندی‌های دیگری بینابین این دسته بندی‌ها نیز وجود دارند؛

اما دسته‌های اصلی همین 4 دسته هستند. برای اینکه بدانیم چگونه خواننده شویم، اول باید برای تست صدا رایگان نزد یک استاد خواننده یا استاد سلفژ و همراه با سازی مانند پیانو برویم و نت‌های بم و زیر حنجره خود را بخوانیم تا با توجه به نت هایی که صحیح خوانده شد، گستره صوتی حنجره مشخص شود.

همچنین بخوانید:  راه‌ کارهای تقویت حنجره و تارهای صوتی برای خوانندگی

چگونه خواننده معروف شویم

 • روی تکنیک های آوازی خود خیلی زیاد کار کنید
 • آهنگ های حیرت انگیز بخوانید
 • بر این باور باشید که می توانید یک خواننده معروف شوید
 • با خوانندگان مشهور ارتباط بر قرار کنید

تکنیک‌های خوانندگی

تکنیک‌های خوانندگی بخشی از پاسخ پرسش چگونه خواننده شویم را به شما می دهد که مربوط به شرکت در دوره آموزش خوانندگی است. شما این تکنیک‌ها را در کلاس خوانندگی فرا خواهید گرفت و در طی فراگیری همین تکنیک‌ها است که تبدیل به یک خواننده حرفه‌ای خواهید شد. تکنیک هایی که باید در طی این مسیر فرا بگیرید، بسیار متنوع و گسترده هستند؛ اما مهم‌ترین آن‌ها را می توان اینگونه بر شمرد:

 • چگونگی ادای نت‌ها از حنجره و سینوس‌های سر
 • چگونگی ایجاد تحریر در حنجره
 • چگونگی استفاده از تحریر در هنگام آواز خواندن
 • تکنیک نفس گیری و مدیریت تنفس در آواز
 • چگونگی مدیریت میمیک چهره و حرکات صورت در حین آواز خواندن
 • زبان بدن در خوانندگی
 • تکنیک‌های مربوط به خوانندگی بر روی صحنه
 • و…

برای موفقیت در این تکنیک‌ها که بخش مهمی از خواننده شدن هستند، باید دوره آموزشی حرفه‌ای و استانداردی را برای خود انتخاب کنید.

خواننده شدن بیش از هر چیز نیاز به پشتکار و راهنمایی دارد. برای اینکه بدانیم چگونه خواننده شویم ، باید مسیر صحیح خوانندگی را پیش بگیریم و در انتخاب دوره آموزش خوانندگی بسیار دقت نماییم. پس از پیدا کردن یک کلاس خوانندگی خوب و حرفه ای، باید با پشتکار فراوان یکی پس از دیگری گام‌های لازم را برای کسب مهارت‌ها طی کنیم و بدون عجله و با صبوری و تلاش، به سوی موفقیت در این زمینه حرکت نماییم.

چگونه خواننده خوبی شویم

دوره‌های آموزشی پورپروین ، یکی از حرفه‌ای‌ترین و کامل‌ترین دوره‌های آموزش خوانندگی است که با آموزش صفر تا صد خوانندگی در مسیر خواننده شدن به شما آموزش خواهد داد. کلاس‌های آکادمی پورپروین هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین در پکیج‌های مختلف برای شما محیا شده تا شما نیز بتوانید حتی در همین دوره شیوع بیماری کرونا از خانه خود و بدون نیاز به رفت و آمد در سطح شهر و بدون محدودیت جغرافیایی از هر جای جهان که هستید، دوره آموزش خوانندگی را طی نمایید.

در دوره‌های آموزش خوانندگی پورپروین ، شما تمام آنچه برای تبدیل شدن به یک خواننده نیاز داشته باشید را در اختیار خواهید داشت؛ چرا که در این دوره‌ها علاوه بر تکنیک‌های اولیه خوانندگی، تکنیک‌های خوانندگی بر روی صحنه و تمامی تکنیک‌های دیگری که ممکن است در این مسیر به کار شما بیاید را در اختیار خواهید داشت.

چگونه خواننده شوم؟ این سؤال، سؤالیه که همه شاگردام و همه مراجعه‌ کنندگان به مجموعه من بارها می‌پرسند.

همچنین بخوانید:  تنفس دیافراگمی چیست؟ تنفس دیافراگمی در خوانندگی

مواردی که این زیر براتون میارم حرفای شما هم هست که اگر نبود الان در حال خوندن این مطلب نبودید.

آدمایی که به خوانندگی علاقه دارند و دوست دارند که خواننده بشن همیشه سوال هایی مثل:

مگه چیه من از فلان خواننده کمتره؟!

خداییش صدای من بهتر از اون خوانندهه نیست؟!

من می‌تونم یه خواننده معروف بشم؟!

حتماً پول دار بوده تا تونسته به این نتیجه برسه!

و…..

همه علاقه مندان به خوانندگی جمله هایی نظیر به این جملاتی که گفتم رو به کرات ازش استفاده می‌کنند.

باز به سؤال اول برگردیم:

چگونه خواننده شوم؟

واقعیت این هستش 1 درصد از مسیر چگونه خواننده شوم؟ داشتن صدای خوب هستش.

پارامترهای خیلی زیادی وجود داره تا بتونیم خواننده موفقی بشیم.

مشکل اصلی زمانی شروع میشه که با دیدن افراد موفق، فقط توو چشم ترین موارد منجر به موفقیتش رو می بینن.مثلا اینکه این خواننده با یه آهنگ معروف شد.

ولی همیشه اون مواردی که کمتر دیده میشه یا حتی اصلا قابل رؤیت نیست نقش مهمتری رو تووی موفقیت افراد ایفا میکنه. مثل اینکه اون خواننده چقدر تلاش کرده که به معروفیت برسه، آیا فقط بخاطر صدای خوبی که داشته معروف شده؟

اون خواننده قبل از اینکه معروف بشه چند تا آهنگ خونده؟ و هزاران مثالی که میشه برای این موضوع عنوان کرد؟

قراره از این به بعد در مورد تمام مواردی که لازم هستش شما داشته باشید تا بتونید یه خواننده موفق بشید صحبت کنیم،

تا اگر صدای مناسب رو داشته باشید و صداتون لیاقت لازمه رو داشته باشه که بتونه مطرح بشه،

اون موارد رو کسب کنی تا بتونی یه خواننده موفق بشیو به جواب چگونه خواننده شوم؟ برسی.

پ.ن: اگه ما می خواهیم مسیر درست رو بریم نباید کورکورانه عمل کنیم؛ باید همه عوامل رو بررسی کنیم و بعد از اون اقدام به حرکت کنیم.

تست خوانندگی و آموزش صدا در آکادمی خوانندگی پوپروین

آکادمی پورپروین پکیج دوره جامع آموزش خوانندگی به صورت غیر حضوری را برای شما فراهم کرده تا شما به رویای خودتون دست پیدا کنید.جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
36 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
تارا‌علی‌پور
تارا‌علی‌پور
نوامبر 21, 2020 7:32 ب.ظ

سلام‌من‌دختر‌13ساله‌هستم‌و‌علاقه‌زبادی‌به‌خوانندگی‌دارم‌،آیا‌چون‌من‌دخترم‌نمیتوانم‌خواننده‌شوم
لطفا‌پاسخ‌بدید☺️

لیان
لیان
پاسخ به  تارا‌علی‌پور
نوامبر 27, 2020 11:34 ب.ظ

درود. برای دریافت مشاوره با آکادمی تماس بگیرید

amirmohamad
amirmohamad
پاسخ به  تارا‌علی‌پور
اکتبر 13, 2021 10:15 ب.ظ

چرا نمیتونی عزیز🙃

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
ژانویه 11, 2021 12:43 ب.ظ

سلام من دختر هستم ۱۲ سالم هم هست ولی همه به من میگن توی ایران نمیشه یک زن خواننده شد ولی من خیــلی به خوانندگی علاقه دارم چیکار باید بکنم؟

لیان
لیان
پاسخ به  کاربران ناشناس
ژانویه 14, 2021 10:31 ق.ظ

سلام
هر کسی میتونه برای دل خودش و لذت بردن از خوندنش خوانندگی کنه و به نتیجه برسه. فرقی نمیکنه جمسیت چی باشه

ایسان
ایسان
پاسخ به  لیان
آگوست 3, 2021 1:00 ب.ظ

سلام من دختری 12 ساله هستم و به خواننده گی علاقه دارم یک سوال داشتم آیا می شود بیرون از ایران خواننده شد

missjaf
missjaf
پاسخ به  ایسان
آگوست 11, 2021 3:54 ب.ظ

درود
ایسان عزیز با توجه به اینکه در خارج از کشور هیچ محدودیتی وجود ندارد پس از گذراندن کلاس های خوانندگی می شود خواننده شد.

یه بنده خدا
یه بنده خدا
می 21, 2021 4:40 ب.ظ

سلاممن یه دختر 12 ساله هستم و علاقه زیادی به خوانندگی دارم
آیا کسی در سن کم هم میتواند خواننده شه

لیان
لیان
پاسخ به  یه بنده خدا
می 22, 2021 2:05 ب.ظ

درود بر شما
اگر به بلوغ صدایی رسیده باشید میتونید شروع کنید

سیروس
سیروس
پاسخ به  یه بنده خدا
جولای 24, 2021 5:41 ب.ظ

چرا نمیشه؟!
جاستین بیبر بچه بود و خواننده شد!

لیان
لیان
پاسخ به  سیروس
جولای 26, 2021 10:19 ق.ظ

پیشنهاد ما این هستش تا زمانی که فرد به بلوغ صدایی نرسیده تمرین صداسازی و خوانندگی انجام نده

ناشناس
ناشناس
ژوئن 1, 2021 4:03 ب.ظ

سلام
بلوغ صدایی یعنی چه؟

لیان
لیان
پاسخ به  ناشناس
ژوئن 2, 2021 5:41 ب.ظ

درود بر شما از قسمت ویدیوهای آموزشی رایگان ویدیو مربوط به بلوغ صدایی رو ببینید

Habij
Habij
ژوئن 21, 2021 5:38 ب.ظ

سلام خسته نباشید!
من صدای خوبی دارم؛ حس میکنم صدای خودم رو پیدا کردم و صدام تقلید از صداهای رایج نیست.. قبل از خوندن ووکال وارم آپ رو انجام میدم؛ سعی میکنم به حنجرم آسیب نزنم؛ از سلامت صدا و حنجرم خیلی مواظبت میکنم و در کل صدای ایده آلی دارم و با خوانندگی آشنایی کافی رو دارم..
فقط میخوام بدونم به نظر شما چه طور خوانندگی رو، نه فقط برای سرگرمی، بلکه به طور حرفه‌ای و در راستای یک خواننده موفق شدن شروع کنم؟
مثلا داخل یک کانال یوتیوب فعالیت کنم و آهنگ کاور کنم؟ یا داخل یک پیج اینستا فعالیتم رو شروع کنم؟ یا برم داخل گروه کر؟ یا..؟

لیان
لیان
پاسخ به  Habij
ژوئن 22, 2021 12:58 ب.ظ

درود بر شما. جهت گرفتن تایم مشاوره از طریق ارتباز با ما با مجموعه در ارتباط باشید

علی
علی
ژوئن 26, 2021 11:07 ب.ظ

سلام من ۱۶ سالمه و خیلی علاقه به خوانندگی دارم ولی چون تو سن بلوغم صدام کلفته آیا میتونم خواننده شوم

لیان
لیان
پاسخ به  علی
ژوئن 28, 2021 10:11 ق.ظ

درود بر شما. پیشنهاد ما این هستش تا زمانی که بلوغ صداییتون کامل نشده سراغ خوانندگی و تمرین کردن نرید و بعد از اینکه به بلوغ صدایی رسیدید این کار رو شروع کنید و تا اون زمان یک ساز رو یاد بگیرید

M
M
جولای 1, 2021 5:18 ب.ظ

سلام خسته‌نباشید من یه سوال‌داشتم… من علاقم خوانندگی به زبان خارجیه ، ایرادی نداره که از این بسته آموزشها استفاده‌کنم ؟ یعنی خوندن به فارسی و انگلیسی فرق‌داره ؟

لیان
لیان
پاسخ به  M
جولای 4, 2021 4:47 ب.ظ

درود بر شما. صداسازی پایه تموم سبک ها و زبان ها هستش. فرقی نمیکنه شما چه سبک یا به چه زبونی بخواید بخونید باید صداسازی رو آموزش ببینید. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر از طریق ارتباط با ما با مجموعه در ارتباط باشید

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
جولای 18, 2021 8:36 ب.ظ

عالی

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
آگوست 6, 2021 12:44 ق.ظ

سلام من 15سالمه از بچه گی عاشق خواندگی بودم شما بگید من چیکار کنم که صدام بهتر شه

missjaf
missjaf
پاسخ به  کاربران ناشناس
آگوست 11, 2021 3:57 ب.ظ

درود
برای خوانده شدن لازم هست که به کلاسهای آموزش خوانندگی شرکت کنید برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید و مطالب را با دقت مطالعه فرمایید.
https://pourparvin.com/singing-training-period/

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
آگوست 14, 2021 12:53 ب.ظ

کجا میتونیم تست بدیم میشه در تهران رو بگید؟

لیان
لیان
پاسخ به  کاربران ناشناس
سپتامبر 4, 2021 10:54 ق.ظ

به بخش تست خوانندگی مراجعه کنید

ساغر
ساغر
آگوست 28, 2021 11:46 ق.ظ

سلام. وقتتون بخیر. من ی دختر 18 ساله هستم که علاقه زیادی به خوانندگی دارم میخواستم بدونم که میشه کلاسهای خوانندگی شرکت کنم و اصلا چطوری یک دختر میتونه خواننده بشه؟
ممنون ازتون

لیان
لیان
پاسخ به  ساغر
سپتامبر 4, 2021 10:52 ق.ظ

درود بر شما
میتونید از دوره های آموزشی آکادمی استفاده کنید

ناشناس
ناشناس
سپتامبر 4, 2021 2:16 ب.ظ

سلام من 11 سالمه و عاشق خوانندگیم و خواستم بگم الان تو کرونا کلاسای موسیقی مگه بسته نیست ؟

لیان
لیان
پاسخ به  ناشناس
سپتامبر 14, 2021 5:14 ب.ظ

درود بر شما
دوره های آموزشی آکادمی به صورت ویدیو پکیج هستش و پیشنهاد ما برای افرادی که هنوز به بلوغ صدایی نرسیدن این هستش که آموزش خوانندگی و صداسازی نبینن و زمانی که بلوغ صدایی براشون اتفاق افتاد شروع کنند

HOSSEIN
HOSSEIN
سپتامبر 10, 2021 2:24 ق.ظ

سلام.
من یک نوجوان ۱۴ساله هستم.
خیلی دوست دارم یک خواننده ماهر و معروف شوم.
چیکار باید بکنم؟

لیان
لیان
پاسخ به  HOSSEIN
سپتامبر 14, 2021 5:10 ب.ظ

درود بر شما
پیشنهاد ما این هستش که تا زمانی که به بلوغ صدایی نرسیدید تمرین صداسازی و خوانندگی انجام ندید

ایدا
ایدا
پاسخ به  HOSSEIN
سپتامبر 19, 2021 1:13 ق.ظ

سلام خدمت شما
آقای پور پروین من الان ۱۴ سالمه من منتظر میمونم که به سن ۱۷ ۱۸ سالگی برسم و اون وقت توی تست خوانندگی شما شرکت کنم لازمه که همراه با موسیقی آهنگ خونده شه یا به صورت خام هم میشه ؟
و اینکه باید یک آهنگ رو کامل بخونی یا چند خط کافیه ؟
و من خودمم نمی‌دونم صدام خوبه یا نه ولی چون به خوانندگی علاقه زیادی دارم دوست دارم نظر شمارو راجب و صدام بدونم و این ایرادی نداره؟

لیان
لیان
پاسخ به  ایدا
سپتامبر 29, 2021 9:01 ب.ظ

درود بر شما
جنس صدا کاملا یک چیز سلیقه‌ای هستش یعنی از نظر من مخاطب ممکن هستش صداس یک فرد قشنگ باشه ولی از نظر شخص دیگه قشنگ نباشه.
در مورد تست هم هر زمان که ثبت نام کنید کارشناسان باهاتون تماس میگیرند و شرایط رو براتون توضیح میدن

سالار
سالار
اکتبر 13, 2021 10:28 ق.ظ

سلام. من مقالتون رو خوندم و به تمام جواب سوالاتم رسیدم ممنون میشم راجع به اینکه چگونه می توانیم آهنگ خودمون رو معروف کنیم یه راهنمایی کنید.

لیان
لیان
پاسخ به  سالار
اکتبر 17, 2021 11:05 ق.ظ

درود بر شما
برای دریافت مشاوره جهت پخش کار از طریق ارتباط با ما با مجموعه در تماس باشید

ثنا
ثنا
اکتبر 16, 2021 6:13 ب.ظ

سلام
من ثنا هستم 14 سالمه و از الان بی نهایت علاقه دارم به خوانندگی یا یه سلبریتی بودن چون رویای منه باید چه رشته ای رو انتخاب کرد و تو چه درسایی خوب فعالیت کنیم ؟؟
و از الان دارم زبان تمرین میکنم که اگه تونستم به جایی برسم و بخونم بتونم خارجی ام بخونم

لیان
لیان
پاسخ به  ثنا
اکتبر 17, 2021 10:58 ق.ظ

درود بر شما
میتونید زمانی که به بلوغ صدایی رسیدید فعالیتتون رو توی این زمینه شروع کنید پیشنهاد ما این هست تا زمانی که بلوغ صدایی براتون اتفاق نیفتاده صداسازی و خوانندگی انجام ندید