بهترین روش برای افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی

بهترین روش برای افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی

اعتماد به نفس در خوانندگی یکی از مهمترین بخش، برای افرادی که عاشق آواز خواندن و خواننده شدن هستند و میخواهند بدانند چگونه خواننده شوند، می باشد. در واقع خجالت و استرس ، باعث می شود شما در ارتباط برقرار کردن با دیگران راحت نباشید، ولی این فقط یک احساس است. اما اگر به چند نکته که ما در این مقاله برای افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی اشاره کرده ایم توجه کنید به راحتی می توانید اعتماد به نفس خود را در آواز خواندن افزایش دهید.

چگونه صدای خوانندگی خود را پیدا کنیم و موقع خواندن اعتماد به نفس داشته باشیم

بسیاری از مردم، از حضور، سخنرانی یا خوانندگی در جمع‌های بزرگ ترس دارند و به‌همین دلیل طبیعی است که داشتن اضطراب هنگام اجرا، یکی از نگرانی‌های اصلی هر خواننده‌ای باشد. این نوع استرس که تحت عنوان ترس از صحنه شناخته می‌شود، در بسیاری از هنرمندان و سخنوران و حتی ورزشکاران وجود دارد.

استرس اجرا ممکن است موجب شود تا شما از کار خود را به درستی انجام ندهید و از انجام آن احساس خوشایندی نداشته باشید. از بین رفتن اعتماد به نفس و احساس ضعف در خود نیز می‌تواند از آثار مخرب این استرس در شما باشد، بنابراین باید با این اضطراب مقابله کنید.

چکار کنیم موقع خوندن خجالت نکشیم

یکی از راه‌ های غلبه‌ بر استرس، این است که همواره سعی کنید در موقعیت‌های مختلف با ترس‌های خود مواجه شوید. بهتر است همیشه بدترین وضعیت احتمالی پیش رفتن اجرای خود را در نظر بگیرید، در این صورت به عنوان مثال می‌دانید که اگر اجرای خود را به درستی انجام ندهید، ممکن است شغل خود را از دست بدهید.

اگر این راهکار را بکار ببرید باعث رفع خجالت در خوانندگی می شود اما این اتفاق مطمئناً برای شما خطر جانی نخواهد داشت و حتی ممکن است اخراج شدن شما باعث به دست آوردن شغل جدید بهتر و پیشرفت شما شود. بنابراین وقتی بدانید اتفاق بدی قرار نیست بیفتد، اعتماد به نفس در خوانندگی شما به طرز چشم‌گیری افزایش خواهد یافت.

رفع خجالت و تقویت اعتماد به نفس در خوانندگی

خجالت‌ زدگی احساساتی است که باعث می‌شود شما نتوانید به‌ راحتی در یک جمع صحبت کنید و یا حتی حضور پیدا کنید، این حس ممکن است موجب شود شما قادر نباشید به‌ راحتی درخواست یا نظر خود را مطرح کنید و یا هنگام سخن گفتن یا آواز خواندن معذب باشید.

تقویت اعتماد به نفس در خوانندگی

خجالت کشیدن تأثیر زیادی در اعتماد به نفس در خوانندگی و میزان رضایت شما از خودتان می‌گذارد، بنابراین باید از راه حل‌هایی که به رفع این حس در شما کمک می‌کند، بهره بگیرید. در ادامه برخی از روش‌های مهم رفع خجالت در خوانندگی را به شما معرفی می‌کنیم.

تلقین نکنید

مهم‌ترین نکته این است که به خودتان تلقین نکنید که خجالتی هستید و از آواز خواندن در جمع، معذب می‌شوید. همواره در ذهن خود، از خودتان به عنوان یک فرد عادی و با اعتماد به نفس یاد کنید.

از خجالت و استرس نترسید

از واکنش‌هایی که به خاطر خجالت و استرس در بدنتان رخ می‌دهد نترسید. به عنوان مثال اگر عرق می‌کنید یا سرخ می‌شوید یا حتی اگر صدایتان می‌لرزد نگران نباشید. در شرایط استرس‌ زا میزان هورمون آدرنالین در بدن شما افزایش پیدا می‌کند و تغییراتی در حالت‌های شما ایجاد می‌شود. در این شرایط هر قدر که بتوانید به خود مسلط باشید و راحت‌تر باشید، این واکنش‌ها کاهش پیدا می‌کند.

شجاعت داشته باشید

هیچ‌ گاه خودتان را به خاطر واکنش‌ های بدن خود یا خراب کردن اجرا سرزنش نکنید. مهم‌ترین قدم برای رفع خجالت در خوانندگی داشتن شجاعت تمرین کردن است، از جمع‌ های کوچک که راحتی بیشتری دارید شروع به خوانندگی کنید و به مرور در جمع‌های بزرگ‌تر و رسمی‌تر اجرا کنید.

اگر خودتان را سرزنش کنید اعتماد به نفستان به طور کامل تخریب می‌شود و کار شما برای رسیدن به اعتماد به نفس لازم برای خوانندگی در جمع سخت‌تر می‌شود.

شناختن نقاط قوت خود

شناختن نقاط قوت خود و ساختن نقاط قوت از مؤثر‌ترین روش‌های رفع خجالت در خوانندگی است. برای این کار لیستی تهیه کنید از نقاط قوت خود در تمام زمینه‌های زندگی، از موسیقی گرفته تا موفقیت‌های شغلی، خانوادگی، جسمی، تحصیلی و… هر چیزی که نسبت به وجود آن در زندگی خود حس خوبی دارید، ارزشمند است.

برای خوانندگی شجاعت داشته باشیم

با نوشتن این لیست و مرور آن و اضافه کردن موارد جدید، به داشته‌های خود واقف می‌شوید و احساس با ارزش بودن می‌کنید و به همین ترتیب اعتماد به نفس در خوانندگی به مرور در سطح مطلوبی قرار خواهد گرفت.

با افراد بااعتماد به نفس معاشرت کنید

معاشرت با افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند به شما کمک می‌کند راحت‌تر بتوانید خجالت زدگی خودتان را کنار بگذارید. سعی کنید با دوستان خود که در زمینه خوانندگی فعالیت می‌کنند ارتباط برقرار کنید تا با دیدن میزان اعتماد به نفس آن‌ها هنگام اجرا، رفع خجالت در خوانندگی برای شما ساده‌ تر شود.

5 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی

ما در این بخش برای افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی به 5 راهکار شگفت انگیز اشاره کرده ایم که با انجام این راهکارها به راحتی می توانید اعتماد به نفس خود را در خوانندگی افزایش دهید.

1- صورت خود را بالا بگیرید

همیشه صورت خود را بالا بگیرد به صورتی قسمت چانه شما از حالت معمولی بالاتر قرار بگیرد. با این ژست مدام رو به روی آینه قرار بگیرید و به خودتان نگاه کنید و تمرین کنید، متوجه می‌شوید که اعتماد به نفستان به میزان بیشتری به چشم می‌آید.

به مرور این ژست به عادت تبدیل می‌شود و همیشه به همین صورت خواهید بود. وقتی فرد اعتماد به نفس کمی داشته باشد ناخودآگاه صورت خود را در سطح پایین‌ تری قرار می‌دهد، بنابراین این تمرین به ایجاد اعتماد به نفس در خوانندگی شما کمک می‌کند و باعث رفع خجالت در خوانندگی شما نیز می شود .

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی

وقتی شما با ژست مناسبی با بقیه افراد ارتباط برقرار کنید، آن‌ ها متوجه اعتماد به نفس بالای شما می‌شوند و مشخص می‌شود برای خود ارزش و احترام قائل هستید.

این موضوع در مباحث روانشناختی بسیار شناخته شده است، زیرا همانطور که می‌دانید ژست‌ها و بعضی از واکنش‌ های فیزیکی بدن می‌تواند روی واکنش‌های شیمیایی مغز و بدن تأثیر بگذارد. وقتی شما سرتان را بالا نگه دارید و صاف بایستید، احساس می‌کنید به خودتان مسلط‌ تر هستید که تأثیر مثبتی روی اعتماد به نفستان می‌گذارد.

2- یافتن منبع استرس

وقتی می‌خواهید به استرس خود غلبه کنید، ابتدا باید کمی وقت بگذارید تا ریشه ترس و اضطراب خود را پیدا کنید، یعنی باید دقیقاً بدانید چه چیزی باعث به وجود آمدن استرس شما شده است.

پس از یافتن منبع استرس، رو به روی آینه قرار بگیرد و با قاطعیت به خود نگاه کنید و در مورد آن موضوع نظر دهید. به عنوان مثال اگر کسی از نحو ه اجرای آواز شما انتقاد کرده است، به خود بگویید که نمی‌توانید همه افراد را راضی کنید، و به خود تأکید کنید که شما در حال آموزش و پیشرفت هستید و در کنار گوش دادن به نظرات دیگران نباید از انتقادات هراس داشته باشید.

3- انجام تمرینات ورزشی

انجام تمرینات ورزشی هم به شما جسمی سالم برای خوانندگی می‌دهد و هم با توجه به واکنش‌های شیمیایی که در بدن اتفاق می‌افتد و هورمون‌هایی که آزاد می‌شود تأثیر مهمی‌بر روحیات شما دارد.

هورمون آندروفین که در پی ورزش کردن آزاد می‌شود کمک می‌کند تا شما درباره فعالیت‌هایی که در آینده می‌خواهید انجام دهید احساس بهتر و مثبت‌تری داشته باشید، بر استرس خود غلبه کنید و هنگام اجرای خود مسلط‌تر باشید.

4- تمرین خوانندگی خود را افزایش دهید

میزان تمرین خوانندگی خود را افزایش دهید، هر قدر که برای اجرا آمادگی بیشتری داشته باشید، احتمال موفقیت و غلبه بر استرس شما افزایش پیدا می‌کند.

هنگام انجام تمرین، خود را رو به روی جمعیت بزرگی تصور کنید. آنقدر به تمرین آواز خود ادامه دهید تا احساس کنید به صورت کامل بر اجرای خود واقف هستید و آماده‌اید. اگر در محیطی که قرار است اجرا کنید، تمرینات خود را انجام دهید، استرس شما هنگام اجرای خوانندگی بسیار کمتر خواهد بود.

5- تمرین کنید و خود را تقویت کنید

اگر مبتدی هستید، بدانید که از نظر دیگران اشتباه برای شما طبیعی است و بنابراین می‌توانید راحت‌تر به تمرین در مقابل جمع‌ها بپردازید و از فرصت‌هایی که برای اجرا پیش می‌آید استفاده کنید. سعی کنید در جمع‌ های صمیمی‌ مثل جمع‌ های خانوادگی و دوستانه، تمرین کنید و خود را تقویت کنید.

آموزش خوانندگی و آموزش صدا سازی

برای آموزش خوانندگی و صدا سازی در ابتدا لازم است به برخی از نکات مهم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

مواظب سلامت اصل صدای خود باشید

همیشه باید مواظب سلامت اصل صدای خود باشید. قدم اول برای صدا سازی هر خواننده‌ای این است که صدای خود را حفظ کند. تمرین برخی از آواز‌ها علی‌رغم اینکه در ظاهر به نظر عامل پیشرفت شما است، به سلامتی صدا و حنجره شما آسیب می‌رساند.

بنابراین بهتر است هنگام انتخاب نوع تمرینات دقت کنید. خوانندگی به طور ناشیانه و همراه با جیغ یا در هوایی که خیلی گرم یا خیلی سرد یا خیلی خشک باشد به شما آسیب می‌رساند و ممکن است تا مدت‌ها تأثیر خود را در صدا نگه دارد.

آموزش خوانندگی و صداسازی

با صدای گرفته تمرین خوانندگی نکنید

یکی از اصول صدا سازی این است که وقتی صدا گرفته باشد یا وضعیت مناسبی نداشته باشد، نباید با فشار آوردن به خود تمرین کنیم تا از گرفتگی و ناتوانی خارج شود. تنها راه حل در این مواقع، استراحت کردن و تمرین نکردن است. در این شرایط مصرف نوشیدنی‌های الکلی و حتی زمزمه کردن و آرام خواندن هم آسیب می‌رساند و سلامتی شما را به خطر می‌اندازد.

نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید

نوشیدنی‌ های الکی به طور کلی هم تمرکز شما را کاهش می‌دهند و هم سیستم حنجره و صداسازی شما را نابود می‌کنند، بنابراین بهتر است به صورت کلی مصرف نشوند. نوشیدنی‌ های سرد و خنک را هم سعی کنید حدودا 1 ساعت قبل از خوانندگی مصرف نکنید.

ورزش کنید

یکی از اصول صدا سازی این است سعی کنید در روز‌هایی که هوا رطوبت دارد در فضای آزاد مشغول دویدن و ورزش سبک شوید. قبل از احساس سوزش در قفسه سینه خود، ورزش را متوقف کنید و پس از عادی شدن شرایط بدن به آن ادامه دهید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا خسته شوید. به کمک این کار به مرور حنجره و صدای خود را تقویت می‌کنید.

آموزش خوانندگی و تست صدای رایگان در آکادمی پورپروین

ما در آکادمی خوانندگی پورپروین علاوه بر گرفتن تست صدا ، کلاس آموزش خوانندگی و پکیج جامع دوره آموزش خوانندگی پورپروین به طور کامل و جامع تمامی نکات مربوط به تمرین و روش افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی و روش های باز شدن صدا را توضیح و آموزش می دهیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین بهاران
حسین بهاران
۱۴۰۱-۱۰-۰۲ ۱۱:۴۶ ب٫ظ

اموزش خیلی عالی بود بخونید بهره ببرین

سعید طایی ازسمیرم
سعید طایی ازسمیرم
۱۴۰۱-۱۰-۰۸ ۸:۴۳ ب٫ظ

سلام… خیلی عالیه… من به خوبی آواز میخونم.. ولی همین استرس باعث میشه.. صدام بلرزه.. خیس عرق بشم?به کل ازحالت طبیعی خارج بشم… ولی توتنهایی خیلی راحت میخونم… تمرین میکنم.. وحتماموفق میشم… ممنون از لطف شما…