You are currently viewing الفبای موسیقی چیست؟

اگر شما هم جزء کسانی هستید که رویای ورود به عرصه موسیقی یا حتی خوانندگی را در سر دارند و بارها خودتان را همراه گروهتان در حال اجرای حرفه‌ای در سالن کنسرت تصور کردید، باید بگوییم که به سایت درستی مراجعه کرده‌اید! اینجا همان جایی است که به شما یاد می‌دهد چطور به این آرزوی دیرینه‌تان برسید

می‌دانیم که برای یاد گرفتن هر زبانی اول از همه لازم است که مجموعه‌ای از قوانین آن زبان را یاد بگیریم که ابتدایی‌ترین قانون، الفبای آن زبان هست.

الفبای هر زبانی در واقع قراردادی هست که بخاطر سهولت ارتباط بین افراد تنظیم شده. برای همین، در مدارس، قبل از هر چیزی به ما حروف الفبا را آموزش می‌دهند.

آموزش الفبای موسیقی

موسیقی هم به عنوان زبانی که در همه جای دنیا اشتراکات فراوان دارد از این قانون جدا نیست و برای اینکه بتوانیم به دنیای لذت‌ بخش آن وارد بشویم، باید الفبای موسیقی را یاد بگیریم.

الفبای موسیقی چیست؟

الفبای موسیقی سابقه طولانی‌ ای دارد و امروزه شکل تکامل یافته‌ اش را می‌بینیم که در طی سال‌ ها تغییراتی هم کرده است. الفبای موسیقی شامل شناخت قوانین مرتبط با نت‌ ها ، فاصله ، ریتم ، گام ، ترکیب میزان‌ ها و پرده‌ های موسیقی می‌شود.

خط حامل

الفبای موسیقی دارای پنج خط حامل است که نت‌ ها بر رو یا بین اون‌ ها قرار می‌گیرد. این خطوط از پایین به بالا شمرده می‌شوند.

نت

نت‌ ها در موسیقی میزان زیر و بمی و همچنین میزان کشش یک صدا را نشان می‌دهند. الفبای موسیقی شامل هفت نت موسیقی است که در جهان به دو صورت نام‌گذاری شده‌اند:

۱) سیستم هجایی

که در کشور ایتالیا و فرانسه این مدل رایج تر شده: Do Re Mi Fa Sol La Si

۲) سیستم الفبایی

که بیشتر در آلمان، انگلیس و آمریکا رایج هست: A B C D E F G

کلید موسیقی

کلید در اول یکی از خطوط حامل قرار می‌گیرد و راهنمایی است برای تعیین اسامی نت‌ها. هنگامی که یکی از کلیدها بر روی یکی از خطوط حامل قرار گیرد.

نت در موسیقی

سایر خطوط میز با توجه به ارتباطی که با اون کلید دارند، خوانده می‌شوند.سه نوع کلید در نت‌نویسی وجود دارد.

کلید سل

که نام خودش رو به خط دوم می‌دهد.

کلید دو

از وسط کلید می‌گذرد.

کلید فا

که از بین دو نقطه‌ی جلوی کلید می‌گذرد.

میزان

میزان‌ ها در موسیقی نشانه‌ هایی هستند که برای معین کردن دوره‌ ها و تعداد ضرب در هر دوره استفاده می‌شوند. دوره‌ ها توسط خطوط عمودی که حامل را قطع می‌کنند مشخص می‌شوند. منظور ما محتوای بین هر دو خط است.

ریتم

منظور از ریتم که به اون ضرب آهنگ هم گفته می‌شود، تکرر ضربه‌های آهنگ است که برای موزون کردن نوا‌های موسیقی به کار می‌رود. جالب این است که بدانید هر چیزی که اطراف شما وجود داره، ریتم هم دارد.

کلید موسیقی

حتماً تا به حال در شعر ها یا حتی زندگی روزمره شنیده‌اید که به ریتم ضربان قلب اشاره می‌کنند. فصل‌ های چهارگانه سال، بارور شدن جانداران و حتی گردش ستاره‌ های کهکشان‌ ها هم ریتم خاص خود را دارند. ریتم در موسیقی با بقیه صداها یکنواختی ایجاد می‌کند و به آن‌ها مفهوم می‌دهد.

کشش صدا

نام دیگر آن دیرند است و برای اشاره به مقدار زمانی که هر صدای موسیقایی ادامه دارد استفاده می‌شود و با واحد ثانیه آن را شمارش می‌کنند.

فاصله

به معنای فاصله بین دو نت با توجه به فرکانس اون‌ها است. تشخیص فاصله برای گوش آسان است و با کمی دقت متوجه اختلاف بین نت‌ها می‌شویم. اهمیت فاصله بین صوت‌های موسیقی به این علت است که احساس هم زمان دو صوت بستگی به فاصله اون دو دارد.

گام

به توالی چند نت که بر اساس ارتفاع مرتب شده‌اند و گستره صوتی آن‌ها برابر با یک اکتاو است، میگن گام. نت‌ها در گام ممکنه به صورت صعودی یا نزولی مرتب شده باشند. هر گام بر اساس اولین نتی که در اون وجود داره نام‌گذاری می‌شود.

آموزش خوانندگی

احتمالاً شما می‌دانید که جاده‌ی پیش روی شما برای خوانندگی دست‌انداز‌های فراوانی دارد و همین که جسارت کرده‌اید وارد این حرفه بشوید باید خود را تحسین کنید! اما خوب است بدانید که از همان ابتدا اگر پایه‌گذاری قوی‌ای داشته باشید به شما این نوید را می‌دهیم که قرار است از این سفری که شروع کرده‌اید لذت ببرید.

شما باید سرمایه‌گذاری کردن صحیح را هدف خود قرار دهید و بدانید که سرمایه‌ های شما در این راه زمان، استعداد و مهارت‌ های خودتان و البته متخصص‌ هایی است که به شما کمک می‌کنند. حال این متخصص را از کجا پیدا کنید؟ این قسمت را به ما بسپارید. به محض اینکه شما تصمیم گرفتید تیم ما رو برای آموزش خوانندگی انتخاب کنید، ما به شما بهترین و مفید‌ترین دوره جامع آموزش خوانندگی رو معرفی می‌کنیم.

آموزش موسیقی

برای هدر نرفتن زمان و هزینه‌ هاتون بهتر است که از کسایی کمک بگیرید که این مسیر را رفته‌اند و با چالش‌های پیش رو آشنایی دارند. زیرا که ما معتقدیم استفاده از تجربه متخصص‌های هر زمینه‌ای، ادامه مسیر رو برای شما هموار می‌کند.

خیلی از مردم فکر می‌کنند که خوانندگی یک ویژگی انتسابی هست و یه عده با این موهبت خاص متولد می‌شوند. اما خبر خوب این است که امروزه ثابت شده که خوانندگی مهارتی اکتسابی است و بیشتر از هر چیزی به پشتکار و تمرین فراوان و اصولی نیاز دارد.

همان ابتدای کار بدانید که شرط لازم و نه کافی برای خواننده شدن این است که اعتمادبه‌نفس داشته باشید. شما هر چقدر هم هزینه کنید و در حضور بهترین مربی‌های خوانندگی اصول را یاد بگیرید مادامی که نتوانید شرم خودتان را کنار بذارید و مهارت‌های خودتان را ابراز کنید، موفق نخواهید شد.

ناگفته نماند که مربی‌های آموزشگاه ما با داشتن تجربه‌های فراوان در کنار هنرجو‌های مختلف برای یادگیری تمامی این مهارت‌ها به شما کمک می‌کنند. حالا ما اینجا قصد داریم نقشه‌ی کلی از مسیری که باید طی کنید را به شما نشون بدهیم. جهت دانستن تاثیر موسیقی بر انسان اینجا کلیک کنید.

صدا سازی یعنی چی؟

به طور خلاصه به مجموعه مهارت‌هایی که برای بهتر شدن صدای یک خواننده وجود دارد آموزش صدا سازی می‌گویند. در حین تمرین‌های صدا سازی فرد باید با استفاده از تکنیک‌هایی که از مربی خود یادگرفته و با کمترین میزان فشار به تارهای صوتی، بهترین صدا و تولید کند.

صدا سازی چیست؟

خیلی از تکنیک‌هایی که امروز به عنوان صدا سازی می‌شناسیم نتیجه تلاش‌های استادهای زیادی در سراسر دنیا در زمینه حنجره و گفتار درمانی است. به همین دلیل کسانی موفق‌تر خواهند شد که کنار مربی آواز، که به این تکنیک‌ها مسلط هستند و آموزش آواز ببینند.

پیشنهاد ما هم به شما این است که با کمک دوره‌ های آموزش صداسازی و خوانندگی آکادمی، احتمال آسیب‌های حنجره را کاهش و تقویت مهارت‌های صوتی، افزایش پیدا کند.

آموزش صدا سازی

شیوه‌ های مختلفی برای تربیت صدا وجود داره که اگر همه‌ ی این موارد را رعایت کنید، قطعاً به نتیجه دلخواهتان هم می‌رسید.

الفبای موسیقی چیست

باز هم تأکید می‌کنیم که با این آموزش‌هایی که در ادامه برای شما گذاشتیم و نظارت مربی خوانندگی از آسیب دیدن عضلات و ماهیچه‌های حنجره خودتون جلوگیری می‌کنید.

تکنیک‌های صدا سازی

همانطور که در قسمت بالای مقاله گفتیم شیوه های گوناگونی برای تربیت صدا و صداسازی وجود دارند این تکنیک ها شامل:

توجه به رژیم غذایی

تغذیه از عوامل مهم داشتن صدای سالم هست. با رعایت کردن بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای کمک شایانی به تولید صدای خودتان می‌کنید.

یکی از عوامل مضر در صداسازی رفلاکس معده است. بهتره که همان ابتدای کار در این‌باره تحقیق کنید یا از پزشک تغذیه کمک بگیرید.

توجه به رژیم غذایی در خوانندگی

نکته مهم دیگه هم درباره نوشیدنی‌هاست. باید بدن خودتان رو از طریق نوشیدن آب کافی هیدراته نگه دارید؛ این کار باعث می‌شود تارهای صوتی شما تنظیم بشوند. از میوه‌ها هم برای آب‌رسانی به بدنتان می‌توانید استفاده کنید.

چرت صوتی رو فراموش نکنید!

همان‌طور که از اسمش هم پیداست، چرت صوتی به معنای استراحت دادن موقت به تارهای صوتی و حنجره است. این کار باعث می‌شود بعد از مدت کوتاهی با انرژی و توانایی مضاعفی بتوانید به تمرین کردن ادامه بدید.

گرم کردن صدا

برای اینکه از مورد فشار قرار گرفتن تار‌های صوتی جلوگیری کنید، قبل از آواز خوندن اون‌ها را اصطلاحاً گرم کنید. در ضمن، برای اول کار با آواز‌های پایین شروع کنید.

گلو تون رو زیاد صاف نکنید!

این کار باعث می‌شود تار‌های صوتی به یکدیگر محکم گره بخورند و بعد از مدتی اون‌ها را فرسوده می‌کنید. جایگزین این کار بهتون پیشنهاد می‌کنم همیشه چای سبز ولرم همراهتان داشته باشید و به این صورت حنجره خود را صاف کنید.

هوای محل زندگی‌تان را مرطوب نگهدارید

رطوبت برای تمرین آواز مخصوصاً در اوایل کار کمک چشم‌گیری به سلامت تارهای صوتی شما می‌کند.

تنفس خودتان روکنترل کنید

حتماً تنفس دیافراگمی را بارها تمرین کنید تا کاملاً یاد بگیرید. می‌توانید از مربی خوانندگی خودتان کمک بخواهید یا کلیپ‌ های مرتبط را در بخش ویدیو های آموزشی سایت تماشا کنید. با این کار شما می‌توانید نت‌ های طولانی‌ تری بخونید. به شما توصیه می‌کنیم که با صدای آرام شروع به آواز خوانی کنید و به مرور صدای خودتون رو بالا ببرید.

برای دیگران بخوانید

همیشه از اهمیت مشورت کردن شنیده‌ایم. اینجا هم به شما توصیه می‌کنیم که جلوی دیگران تمرین کنید تا از نظرات آن‌ها هم بتوانید استفاده کنید و اصلاحاتی که لازم هست را انجام بدید. جهت کسب اطلاع بابت لغات نامه اصطلاحات آواز کلیک کنید.

برای دیگران بخوانید

یک مزیت دیگه هم این کار دارد و آن این است که شما اعتمادبه‌نفس می‌گیرید و از آن به بعد کم کم به ترس اجرا کردن جلوی جمع غلبه می‌کنید.

تست صدا و آموزش خوانندگی در آکادمی پورپروین

ما در آکادمی خوانندگی پورپروین علاوه بر گرفتن تست صدا ، کلاس آموزش خوانندگی و پکیج جامع دوره آموزش خوانندگی پورپروین به طور کامل و جامع تمامی نکات مربوط به تمرین و روش افزایش اعتماد به نفس در خوانندگی و روش های باز شدن صدا را توضیح و آموزش می دهیم.

همراهان گرامی امیدواریم که این محتوا دانش شما را درباره ی الفبای موسیقی افزایش داده باشه تا به راحتی و با اطلاعات کافی وارد عرصه موسیقی شوید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها