تولید تک آهنگ و آلبوم موسیقی

 

در آکادمی پورپروین قبل از تولید تک آهنگ و تولید آلبوم موسیقی ابتدا صدای خواننده مورد ارزیابی قرار می‌گیره.

در تست خوانندگی ما جنس و طنین صدای خواننده ، وسعت و حجم صدا و فرکانس گوش فرد را مورد بررسی قرار می‌دیم.

می‌خواهم شرایط تست صدا را بدانم

در آکادمی پورپروین ، ما تولید تک آهنگ و تولید آلبوم موسیقی رو برای هر فرد مبتنی بر سه اصل مهم انجام میدیم:

اصل اول : سلیقه خواننده

واقعیت امر این هستش که در دنیای حرفه‌ای موسیقی، خوانندگان بر اساس نوع سفارش و یا فراخور زمان قطعه‌هایی رو میخونن که شاید برخی از اونها خیلی با سلیقه و ذائقه اونها هم خونی نداشته باشه.

ولی این شرایط برای شروع کار یک خواننده و یا حتی بعد از خوندن چندین قطعه نیز متفاوت هستش و باید یک تهیه کننده موسیقی کار بلد در تولید تک آهنگ و آلبوم موسیقی این اصل رو رعایت کنه؛ برای اینکه این امر باعث تشویق خواننده میشه تا بهتر و بیشتر تلاش کنه.

خوانندگانی که در شروع فعالیت خودشون هستند بیشتر از همه روی ترانه و ملودی قطعه تمرکز دارند پس باید این بخش در درجه‌ای قرار بگیره که اهمیت بیشتری داره.

در آکادمی پورپروین در جلسه‌ای که با حضور خواننده برگزار میشه با تکنیک‌های ساده سعی میشه تا به سلیقه خواننده دست پیدا کنیم.

تولید-تک-اهنگ-و-آلبوم

اصل دوم : توانایی خواننده

در اصل اول گفتیم که سلیقه خواننده باید مورد بررسی قرار بگیره. در اصل دوم با چالش دیگه‌ای در ساخت تک آهنگ و ساخت آلبوم موسیقی مواجه هستیم و اون توانایی خواننده هستش.

توانایی خواننده در بخش‌هایی مثل سبک خوانشی (پاپ، سنتی ، کلاسیک و…)، تحریرها و ویبره‌ها، لحن خواننده، وسعت و حجم صدا و مسائلی از این قبیل مورد سنجش قرار می‌گیره.

مشکل اصلی برای یک تهیه کننده در سخت تک آهنگ و تولید آلبوم موسیقی تلفیق اصل اول و دوم هستش یعنی در نظر گرفتن سلیقه خواننده و توانایی خواننده با هم هستش.

چرا؟؟؟؟؟

چون در غالب مواقع خواننده‌ها حد توانایی خودشون رو نمیشناسن و کورکورانه می‌خوان کاری بر اساس سلیقه خودشون بخونند.

باید توجه داشته باشیم زمانی ما در ساخت تک آهنگ و ساخت آلبوم موسیقی موفق هستیم که اگر خواننده می‌خواد به مسیر اشتباه بره باید اون رو قانع و همچنین از مسیر اشتباهی مه می‌خواد بره منصرف کنیم.

خواننده‌ها هم باید به علم عوامل تولید آثار خودشون اعتماد داشته باشند تا اثر تولید شده استاندارد لازم رو داشته باشه.

در آکادمی پورپروین قبل از تولید تک آهنگ و آلبوم موسیقی ، قطعاتی در اختیار خواننده قرار می‌گیره که برای تمرین اونها در استودیو تهیه شده. این قطعات اصولا برای همه افراد یکسان هستش و به دو علت ساخته شده:

1- آشنایی بیشتر خواننده به شرایط استودیو ( چون خوندن توی استودیو نیاز به تجربه داره)

2- دستیابی تیم تولید به توانمندی خواننده و پیدا کردن چارچوب خوانشی هر فرد

اصل سوم : سلیقه و ذائقه جامعه

اگر هدف ما از تولید تک آهنگ و آلبوم موسیقی این باشه که اون رو به گوش مخاطب برسونیم باید ذائقه اون‌ها رو هم مورد توجه قرار بدیم.

برای شناخت ذائقه جامعه باید مطالعه کنیم، باید همه نوع موسیقی‌ای رو گوش بدیم و اون رو آنالیز کنیم. حتی موسیقی‌هایی رو که خیلی با سلیقه ما هماهنگ نباشه.

اصولا کسایی که تازه می‌خوان وارد عرصه خوانندگی بشن بر اساس علاقشون به تعداد محدودی از خواننده‌ها و همچنین اجرای نسبتا خوب اون قطعه‌ها به خوانندگی علاقه پیدا کردن.

یعنی جامعه شناسی اونها توو زمینه خوانندگی محدود و کوچیک هستش. و توی خیلی از مواقه این امر محدود به کارهای گذشتگان میشه.

اگر در تولید تک آهنگ و آلبوم موسیقی برای خواننده‌ها، سلیقه و ذائقه روز جامعه رو در نظر نگیریم حتما اون قطعه یا قطعه‌ها شکست می‌خورند.

علاوه بر این سه اصل نکات دیگه‌ای هم توی تولید تک آهنگ و آلبوم موسیقی وجود داره ولی این سه اصل گفته شده از مهم‌ترین مواردی هستش که باید در نظر بگیریم.

در نهایت با رعایت این سه اصل ما می‌تونیم موسقی مطلوبی رو تولید کنیم که استانداردهای لازم رو داشته باشه.

البته این همه ماجرا نیست!

فرایند تولید تک آهنگ و آلبوم موسیقی باید بر اساس الگوریتمی انجام بشه که مسیر شهرت و برندسازی رو هم مد نظر قرار بده.

ما در آکادمی پورپروین با رعایت این اصول سعی داریم تا مسیر موفقیت یک خواننده رو هموار و آسون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 17 =