You are currently viewing بهترین سن برای شروع خوانندگی

آیا سن مناسب برای خوانندگی وجود داره؟ سن خوانندگی چند سالگیه؟ این پرسش یکی از متداول ترین سوال ها در ذهن افرادی است که می‌خوان خوانندگی روشروع کنند و به این هنر زیبا علاقه دارن. در واقع امروزه با گسترش فضای مجازی و کانال های معرفی آهنگ، مطرح شدن بسیار ساده تر از گذشته شده.

دیگه حتی نیاز نیست برای ضبط یک ترک موسیقی از یک گروه مجرب نوازندگی استفاده کنید. چند دستگاه و چند نرم افزار کار شما رو راه میندازه. در این بین خانواده هایی هستند که علاقه دارن فرزندشون از کودکی وارد دنیای موسیقی و آواز بشه و یا استعداد کودکشون رو در خوانندگی کشف کنن.

 

می‌خواهیم به سوال، از چندسالگی می‌شود آواز خواندن را شروع کرد، پاسخ دهیم.

امروزه شروع آموزش خوانندگی از کودکی رایج شده

یادگیری آواز قبل از بلوغ

خاصیت ساختار حنجره انسان به گونه ایه که در هنگام بلوغ وارد مرحله جدیدی می‌شه و دستخوش تغییراتی هست. به نحوی که اکثر شاهد دورگه شدن صدای نوجوانان می‌شیم. به همین دلیل عده ای بر این باورن که یادگیری آواز و شروع کلاس خوانندگی باید بعد از دوران بلوغ باشه و قبل از اون فایده ای نداره و تلف کردن وقته .

سن مناسب برای آموزش خوانندگی چه زمانی است؟

اما این عقیده تا چه اندازه درسته؟ واقعا سن مناسب برای خوانندگی وجود داره؟

باید توجه داشت خوانندگی یه نوع استعداد غالبا ذاتیه و اگه در کسی وجود داشته باشه می‌توان از همون سنین پایین متوجه اون شد و با شروع کلاس خوانندگی و آواز و آموزش های شنیداری و فراگیری اصول خوانندگی زمینه لازم رو برای تبدیل شدن به یک خواننده خوب فراهم کرد. بسیاری از تغییرات صدایی بر اثر بلوغ گذراست اما فن و تکنیک خوندن در ذهن نهادینه می‌شه و با تمرین های متعدد می‌توان از استعداد صدا بهره برد.

یادگیری آواز بعد از بلوغ

عده ای هم هستند که از سن های بالاتر تصمیم به شروع خوانندگی میگیرن اما فکر می‌کنن به دلیل گذشتن سن شانس زیادی برای یادگیری ندارن و اصطلاحا حنجره اونا شکل گرفته. این تفکر هم نادرسه چون خوانندگی در استعداد افراد وجود داره چه بسا افرادی که طی مدت کوتاهی پیشرفت های بسیار زیاد و چشمگیری داشتن. پس سن مناسب برای خوانندگی یک مقوله نسبی مختلف در افراده ،که به نسبت استعداد و توانایی یادگیری در هرکس متفاوت است.

یادگیری آواز بعد از بلوغ

خوانندگی در کودکی

از اونجا که آواز خوندن از ابتدا به هماهنگی و درگیری با سازهای دیگه نیاز نداره ،بهترین سن برای یادگیری ، مهارت در خوانندگی در افراد مختله. با این حال آواز خوانی و فراگیری دانش های اون نیاز به تمرین منظم ، تمرکز و توجه به جزئیات و حتی کلاس آواز داره. کودکانی که شروع به یادگیری دروس آواز می کنن باید از نظر اجتماعی به اندازه کافی بالغ باشند تا در اتاق درس تمرکز کنن و آوزش های مربی خودشونو دنبال کنن. سن مناسب برای خوانندگی در کودکان بطور کلی بین 7 تا 9 سالگیه .

با این وجود صدای انسان در طول زندگی بالغ میشه ، بنابراین ، افراد در هر سنی می تونن از فراگیری درس آواز بهره مند بشن.

آیا کودک شما آماده شروع به آموختن آوازه؟

فاکتورهای مختلفی وجود داره که می تونه به سنجش اینکه کودک آمادست و در سن مناسب برای خوانندگی هست یا نه برای شروع آواز خوندن کمک کنه. در بیشتر موارد ، اگه کودکان به اندازه کافی بالغ باشن که بتونن جهت بگیرن و یه برنامه تمرین رو حفظ کنن ، اونا آماده فراگیری مهارت در خوانندگی هستن. توجه به وجود استعداد نکته‌ی مهمیه. بسیار دیده شده فرزندان به دلیل علاقه خانواده یا به دلیل خواننده بودن اعضای خانواده مجبور به یادگیری آواز میشن و تو کلاس آواز شرکت می‌کنن،که در بسیاری از اوقات موجب دلزدگی می‌شه. خوانندگی هنر با عشق خوندنه.

چند علامت برای فهمیدن آمادگی کودک برای شروع آموزش آواز به غیر از شرایط اصلی جسمی کودک و سن مناسب آموزش خوانندگی برای کودکان وجود داره که اونا رو بررسی می‌کنیم:

نکاتی برای آموزش خوانندگی در سنین مختلف

1. فرزند شما انگیزه ای برای خواندن دارد؟ آواز آموزانی هستند که در پیشرفت بسیار سریع اند و موفقیت بیشتری در یادگیری هر چیزی دارند. اگر کودک از موسیقی لذت می برد یا در کنار برنامه های رادیویی یا تلویزیونی می خواند ، این نشانه خوبی است که آنها آماده هستند تا یاد بگیرند که چگونه آواز بخوانند. پس انگیزه لازم،قدم اول است.

2. کودک شما می تواند 30 دقیقه تمرکز کند؟ تمرین مداوم ، کلید یادگیری آواز خواندن است. اگر فرزند شما به مدت 30 دقیقه می تواند روی یک کار تمرکز کند ، باید بتواند یک برنامه تمرین را حفظ کند و بتواند در فراگیری اصول آواز نیز فعالیت کند.پس تمرکز حواس قدم دوم است.

3. کودک شما می تواند برای تمرین آواز وقت بگذارد؟ علاوه بر درس ، آواز آموزان به منظور یادگیری آواز خواندن ، نیاز به تمرین در طول هفته دارند. ممکن است والدین به مدیریت زمان تمرین کمک کنند ، به خصوص در ابتدا ، هنگامی که کودک تازه خواندن را تجربه می کند.زمان کافی،قدم سوم شماست.

4. فرزند شما به اندازه کافی بالغ است که فعالیتی را آغاز کند؟ کودکان از نظر بلوغ اجتماعی می توانند از نظر سن بسیار متفاوت باشند. اگر کودک بتواند مسیرها را به خوبی دنبال کند و به دنبال مربی برود ، پیروی از دستورالعمل معلم خود موفقیت بیشتری خواهد داشت. آواز آموزان بالغ تر نیز می توانند زمان تمرین خود را به دلخواه خود مدیریت کنند.

5. فرزند شما صبر دارد که با هرگونه موانع گفتاری مقابله کند؟ آواز آموزان مبتلا به اختلالات گفتاری ممکن است هنگام شروع آواز خواندن کمی ناامید کننده به نظر برسند. با این حال ،در حین یادگیری آواز خواندن و دروس آن با یک مربی پشتیبان خوب، می‌توان به حل این موضوع کمک کرد و اعتماد به نفس تازه ای به آواز آموز داد.

کودکان از نظر دریافت آموزش آواز با یکدیگر متفاوت هستند.

چند سال طول میکشد تا خواننده شویم؟

اینکه چه زمان طول میکشد شما خواننده شوید به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله:

  • استعداد صدایی شما در خوانندگی
  • صداسازی
  • هدف شما

برای خواننده شدن باید از کجا شروع کرد  و چه نکاتی را رعایت کرد؟

1. مراقب سلامت صدای خود باشید. درست مثل هر نوازنده ای که از ساز خود مراقبت می کند ، خوانندگان باید سالم باشند که صدا خود را حفظ کنند.آواز آموزان باید از فریاد زدن بی مورد دوری کنند و به اندازه کافی آب بنوشند.

2. قبل از آواز گرم کنید. قبل از هرگونه تمرین یا عملکرد ، گرم شدن حنجره بسیار مهم است. آواز آموزان می توانند با آواز خواندن با صدای بلند و بدون گرم شدن به صدای خود آسیب بزنند. یکی از اولین مواردی که آواز آموزان در کلاس خوانندگی می آموزند ، چگونگی گرم کردن صحیح است.

3. هر روز تمرین خوانندگی کنید. آواز آموزانی که روزانه تمرین می کنند با سرعتی بسیار سریعتر از کسانی که فقط به طور متناوب تمرین می کنند بهبود می یابند. با گذراندن 30 دقیقه در روز برای تمرین ، آواز آموزان با گذشت زمان فراتر از بلندترین رویاهای خود می روند.

4. ابتدا آهنگ و متن را یاد بگیرید و سپس تکنیک را توسعه دهید. یادگیری و به خاطر سپردن ملودی و متن آهنگ ، به آواز آموزان این امکان را می دهد تا روی تکنیک آواز خود تمرکز کنند و با تلاش برای به خاطر سپردن چگونگی اجرای آهنگ ، حواسشان پرت نشود.

نکاتی در هنگام شروع آواز خوانی

5. با سایر آواز آموزان بخوانید. پخش موسیقی با افراد دیگر روشی سرگرم کننده و مؤثر برای استفاده از مفاهیم آموخته شده در درس است. آواز آموزانی که در یک گروه دوستانه یا گروه موسیقی آواز می خوانند و همچنین تمرین انفرادی نیز دارند ، نسبت به دانشجویانی که فقط به تنهایی تمرین می کنند ، با سرعت بسیار سریع تر پیشرفت می کنند. آواز خواندن با دوستان یا همسالان،چه خوانندگان دیگر و چه گروه دیگر،کاملاً تجربه ای جذاب و الهام بخش است که می تواند انگیزه ای برای بهبود فعالیت ایجاد کند.

چند سال طول میکشد تا خواننده شویم و آیا برای شروع آواز خواندن دیر شده؟

افرادی هستند که علاقه بسیار و استعداد قوی برای فراگیری آواز دارند اما با گفتن جمله”سن مناسب برای خوانندگی از ما گذشته است” از این کار صرفه نظر می‌کنند.

ما به شما می‌گوییم هیچ وقت دیر نیست.در واقع صدای انسان در طول زندگی همواره رو به بلوغ می‌رود و همیشه جا برای شکل دهی و تنظیم آن وجود دارد.خوانندگی یک هنر است که با روح انسان در ارتباط است و کسانی که استعداد خواندن دارند رابط دنیای جسم و روح انسان ها هستند.به علاوه آموزش آواز می‌تواند روشی عالی برای تیزبینی هوش و فعالیت های ذهنی شما باشد.

آیا همه خوانندگان خوب از کودکی شروع به خواندن کردند؟

باید توجه داشت فعالیت های مختلف مثل فعالیت های ورزشی و حرفه های صنعتی برای اینکه در آن سرآمد باشید نیاز به فعالیت،تلاش،کوشش زیاد،هزینه و صرف وقت بسیار دارد.و بهترین زمان آن هم از کودکی است. اما رشته هایی مثل خوانندگی یا ترانه سرایی که غالبا استعداد های ذاتی می‌باشند اینگونه نیست.

آیا همه خوانندگان خوب از کودکی شروع به خواندن کردند؟

تلاش و کوشش و صرف وقت بسیار مهم است اما فاکتور اصلی استعداد است،نه سن مناسب برای خوانندگی ممکن است کسی که در 30 سالگی استعداد خوانندگی خود را متوجه می‌شود خیلی دلپسند تر از کسی باشد که از کودکی مشغول یادگیری آواز است اما استعداد کافی را ندارد.این شخص نهایتا می‌تواند موزیسین باشد.

پس جواب ما به این پرسش خیر است.بسیاری از خوانندگان وجود دارند که کار خود را از جوانی شروع کرده اند. خیلی های دیگر وجود دارند که بعد از سالها در میانسالی به شهرت رسیده اند.

پس در راه رسیدن به آرزوهایتان صبر داشته باشید از فکرهای حاشیه ای فاصله بگیرید.‎‌

تست صدا و آموزش خوانندگی در آکادمی پورپروین

تست خوانندگی در آکادمی خوانندگی پورپروین

آکادمی پورپروین پکیج دوره جامع آموزش خوانندگی به صورت غیر حضوری را برای شما فراهم کرده تا شما به رویای خودتون دست پیدا کنید.جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

دوستان گرامی توجه داشته باشید مربیان خوب و اصول کاربردی مفید خوانندگی، همواره می‌توانند پلی باشند برای رسیدن به رویاهایتان. سن مناسب برای خوانندگی به خودتان بستگی دارد، هر زمان بخواهید،می‌شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هانی
هانی
1400-05-01 8:18 ب.ظ

عالییییی بود ممنون به خاطر توصیه هاتون

لیان
لیان
پاسخ به  هانی
1400-05-04 10:17 ق.ظ

درود بر شما
خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1400-05-01 8:19 ب.ظ

عالی

ساسان
ساسان
1400-10-01 9:21 ب.ظ

سلام،خسته نباشید
همه ی این ها برای خوانندگی رپ هم وجود داره؟؟
الان من تکست نویسی قوی و سرعت خوبی برا خوندن دارم
صدامم هنوز داخل بلوغه

لیان
لیان
پاسخ به  ساسان
1400-10-05 6:12 ب.ظ

درود بر شما
فرقی نمیکنه بهتر هستش بعد از بلوغ صدا شروع کنید